14/11/2019
War Gamers 12 18 18 25 - 73 -
Sacatemento Kings 15 18 22 24 - 79 -

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι Sacatemento Kings!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς, που ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του, οι Sacatemento Kings επικράτησαν των War Gamers με 73-79 και με την ολοκλήρωση της όγδοης αγωνιστικής, βρίσκονται μόνοι στην πέμπτη θέση της Elite League!

Οι Sacatemento Kings μπήκαν πιο δυνατά στο ντέρμπι και με 6 συνεχόμενους πόντους του Βαρβατάκου, αλλά και τρίποντες βόμβες των Τσιρίδη, Καραγιαννάκη και Σιρόγλου, προηγούνταν με 7-15, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Πρόλαβαν να ρίξουν την διαφορά στους 3, 12-15, οι γηπεδούχοι, με τους Καραγιάννη και Κωνσταντίνου να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Βασιλιάδες να βρίσκονται σχεδόν συνέχεια σε θέση οδηγού και με 8 πόντους του Σιρόγλου, 5 του Τσιρίδη και 4 του Μιχαλακάκου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 30-33. Τους War Gamers κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Καραγιάννης και Κωνσταντίνου με 7 πόντους έκαστος, ενώ τους ακολούθησε ο Χαλούδης με 4.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Νίκου Σιάννα πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά 10 πόντων, 37-47, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 48-55, έπειτα από 9 πόντους του Τσιρίδη, 6 του Μαράντου και 4 του Σιρόγλου. Ο Καραγιάννης συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του Μέμεζα με νέους 10 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Καρατζή με 6. Σκορ τρίτης περιόδου 48-55!

Στα μέσα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου το συγκρότημα του Σκλαβενίτη κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 64-63, όταν και «χάλασε» το ματς με την βροχή τεχνικών ποινών και την αποβολή του Σιρόγλου, με τον Καραγιάννη να πετυχαίνει ακόμη 13 πόντους και τον Χαλούδη να προσθέτει άλλους 7. Ωστόσο, οι Sacatemento Kings ήταν καλύτεροι στα τελευταία λεπτά και με τους Καραγιαννάκη – Τσιρίδη να βγάζουν το φίδι από την τρύπα με 11 και 8 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 73-79!

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 13/21 βολές, 18/47 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 25/34 βολές, 15/44 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των War Gamers ο Καραγιάννης με 35 πόντους, έχοντας 6/11 βολές, 7/10 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Mvp των Sacatemento Kings ο Τσιρίδης με 25 πόντους, έχοντας 7/8 βολες, 6/12 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λαθάκια.

War Gamers (Μέμεζας – Σκλαβενίτης): Καραγιάννης 35 (5), Σούλης, Θεοφανόπουλος, Κωνσταντίνου 10 (2), Χαλούδης 15, Σοφούλης 3 (1), Πάτερος, Καρατζής 6, Ιατρού 2, Γιαννόπουλος 2

Sacatemento Kings (Σιάννας Ν.): Σιάννας Γ., Καραγιαννάκης 14 (2), Τσιρίδης 25 (2), Βαρβατάκος 9, Μαράντος 7 (1), Θεοδωρακίδης 4, Σιρόγλου 15 (3), Μιχαλακάκος 5

Τι μας άρεσε: Το πολύ δυνατό, αλλά και μπασκετικό παιχνίδι που παρακολουθήσαμε, ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες!