30/09/2022
The Jokers 7 16 16 7 8 54 -
Tebelwolves 16 11 10 9 10 56 -

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι Tebelwolves!

Την πρώτη τους νίκη στον 16ο όμιλο του Basketaki Cup πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Tebelwolves, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν στην παράταση τους Jokers με 54-56!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Tebelwolves στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Κυριαζή και 4 του Μασοκώστα, πήραν από νωρίς προβάδισμα 9 πόντων, 7-16. Ο Απτόσογλου από την περιφέρεια και ο Κωστελέτος μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με ακόμη 6 πόντους του Κυριαζή και δίποντα των Μασοκώστα - Καραγρηγορίου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 23-27! Τους Jokers κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Κηρύκος (8π), Καραγιαννίδης (4π) και Πανόπουλος (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Βασιλειάδη συνέχισε την αντεπίθεσή του και με ηγέτη τον Καραγιαννίδη με 8 πόντους, πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 39-37. Ο Μασοκώστας με 5 πόντους και ο Καραγρηγορίου με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των "Λύκων" σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 39-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με τους Jokers να αγκαλιάζουν τη νίκη, όταν με 3 πόντους του Πανόπουλου και βοήθειες των Κωστελέτου - Καραγιαννίδη, προηγήθηκαν με 46-41, 2:00 για την λήξη. Ωστόσο, οι Tebelwolves δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με 3/4 βολές του Καραγρηγορίου και καλάθι του Ζάτα, έστειλαν το ματς στην παράταση, 46-46!

Με δύο μεγάλα τρίποντα του Πανόπουλου στο ξεκίνημα της παράτασης, οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 54-50, 2:00 για το τέλος. Ωστόσο, για ακόμη μια φορά οι Tebelwolves δεν τα παράτησαν και με ήρωα τον Μασοκώστα με 6 πόντους, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 54-56!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/20 βολές, 13/53 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/10 βολές, 22/67 δίποντα και 2/27 τρίποντα. Μάζεψαν 71 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Jokers ο Κωστελέτος με 7 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 2/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Tebelwolves ο Μασοκώστας με 19 πόντους (double-double), έχοντας 8/14 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Jokers (Βασιλειάδης): Τζιτζογλάκης, Απτόσογλου 3 (1), Κωστελέτος 7, Καραγιαννίδης 17, Κηρύκος 8 (2), Κοντοές 3, Μενουδάκος, Μαρουλάκης, Πανόπουλος 12 (3)

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Ζάτας 4, Θεοδωρόπουλος 1, Καραγρηγορίου 12 (1), Καρπούζος, Κυριαζής 18, Μασοκώστας 19 (1), Στεριάδης, Τζερεμές 2

Τι μας άρεσε: Το πείσμα των Tebelwolves!