07/10/2019
Lyonmen 15 12 18 6 - 51 -
Wolves 14 11 10 14 - 49 -

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι Lyonmen!

Μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Lyonmen, καθώς κατάφεραν να επικρατήσουν των Wolves με 51-49, παρά τις απουσίες τους, και έτσι πήραν το εισιτήριο από τον 30ο όμιλο του Basketaki Cup με το απόλυτο νικών!

Οι Lyonmen κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά της συνάντησης, όταν και προηγήθηκαν με 8-0, ωστόσο έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 15-14, χάρη σε 5 πόντους του Χατζηαράπη, 4 του Νικηφόρου και τρίποντα των Ερμίδη – Δημητρίου. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στο ξεκίνημα του αγώνα οι 5 πόντοι του Χαρακίδα και οι 4 του Κοπανάκη.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Ψυχογιού να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι το τιμόνι στα χέρια της με 27-25 και τον αρχηγό Δημητρίου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους. Από κοντά ακολουθούσαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Wolves, με τον Χαρακίδα να πετυχαίνει ακόμη 7 πόντους, φτάνοντας έτσι τους 12!

Με τον Ερμίδη να πετάει φωτιές στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με 8 πόντους και τους Δημητρίου – Νικηφόρο να τον ακολουθούν με 4 πόντους ο καθένας, οι ερυθρόλευκοι έχτισαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά 10 πόντων, 45-35. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε εκείνο το διάστημα οι φιλοξενούμενοι, με τους Χαρακίδα και Δασκαλούδη να πετυχαίνουν από 3 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 45-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο τα Λιοντάρια, παρά το γεγονός πως έμειναν με 4 παίχτες στο τελευταίο λεπτό, άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με τους Τζουβάνα – Χατζηαράπη να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 51-49. Οι Wolves, από την άλλη μεριά έχασαν δύο ευκαιρίες στα τελευταία δευτερόλεπτα να στείλουν το ματς στην παράταση και έτσι οι πόντοι που σημείωσαν οι Κοπανάκης (4π), Χαρακίδας (3π) και Δασκαλούδης (3π) δεν έφταναν για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/15 βολές, 18/46 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκαναν αλλά τόσα λάθη, έκλεψαν 2 φορές και είχαν 1 κόψιμο. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/21 βολές, 16/45 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη με την σειρά τους.

Mvp των Lyonmen ο Δημητρίου με 15 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/9 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Wolves ο Χαρακίδας με 17 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 4/11 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Lyonmen (Ψυχογιός): Χατζηαράπης 8, Ερμίδης 13 (1), Νικηφόρος 8, Δημητρίου 15 (2), Τζουβάνας 5, Καταραχιάς 2

Wolves (Πετρόπουλος): Κοπανάκης 10, Σπαθής 2, Καρατζάς, Δασκαλούδης 9, Μεϊκόπουλος, Παπαευσταθίου 7, Κλωνάρης 4, Χαρακίδας 17 (2), Τύρος

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι Lyonmen για τη νίκη – πρόκριση!