04/07/2022
Leontario BC 14 14 24 13 - 65 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 31 16 14 18 - 79 -

Πολυβόλα οι Ανυπότακτοι Γαλάτες!

Την Κυριακή το βράδυ 3 Ιουλίου στο Basketaki Arena, οι Ανυπότακτοι Γαλάτες ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση, επικράτησαν 65-79 απέναντι στο Leontario και έχουν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους 16.

Οι Γαλάτες έπαιξαν τρομερό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση και ξέφυγαν 14 – 31. Μαντάς και Μπετχαβάς πυροβολούσαν κατα ριπάς από την περιφέρεια με 3 και 2 τρίποντα αντίστοιχα, με τον Φραντζεσκάκη με 10 πόντους να κάνει πάρτι μέσα στη ρακέτα και τον Λαδά να ακολουθεί από κοντά με 6 πόντους. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πλαγιαννάκος με 6 πόντους, με Τσιαντή και Βλάχο να πετυχαίνουν από ένα καλάθι.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 28 – 47. Πλαγιαννάκος με 6 και Τσιαντής με 4 πόντους προσπαθούσαν να γυρίσουν την κατάσταση για το Leontario, όμως οι Γαλάτες, με τον Μαντά να σέρνει τον χορό με 6 πόντους και τους Λαδά – Φραντζεσκάκη από κοντά με 5, διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας.

Τρομερό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο έκανε το Leontario . Έπαιξε λυσσαλέα άμυνα και με μπροστάρηδες στην επίθεση τον εκπληκτικό Παναγιώτη Πλαγιαννάκο με τρία τρίποντα και 14 πόντους συνολικά, τον Τσιαντή να ακολουθεί με 5 και τον Βεργόπουλο να βάζει 4, πλησίασε σε 50 – 53. Σε εκείνο το σημείο, οι Γαλάτες βρήκαν λύσεις με 5 πόντους του Μπετχαβά, τρίποντο του Μαντά και καλάθι του Φραντζεσκάκη, ξεφεύγοντας και πάλι με 52 – 61.