20/10/2019
Hoopers BC 13 19 22 16 - 70 -
Χλατς 6 8 7 21 - 42 -

«Πορτοκαλί» πρεμιέρα!!

Οι Enersizers είναι η πρώτη ομάδα που πανηγύρισε νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 και στον τέταρτο όμιλο, αφού με εξαιρετική επίθεση για 40 λεπτά και ένα δεκαπεντάλεπτο απροσπέλαστης άμυνας «καθάρισε» τους Χλατς, οι οποίοι βρήκαν ρυθμό μόνο στην τέταρτη περίοδο, αλλά έχουν μπροστά τους χρόνο για «δέσιμο».

Ως γηπεδούχοι, αλλά και ως πιο δουλεμένοι σε σχέση με τους Χλατς που προσπαθούν να… θυμηθούν τα παλιά, οι «πορτοκαλί» φάνηκαν πιο έτοιμοι από το ξεκίνημα και οι Λιόκας, Λιβιτσάνος, Ματθαίος, Κατσάφαρος τους έβαλαν καθαρά μπροστά από το πεντάλεπτο (8-0), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 13-6, έχοντας από πλευράς «πετρόλ» (πολύ ωραίες εμφανίσεις παιδιά!) τους Ράζνυ, Κολυβά, Ραβάνη να βρίσκουν στόχο έστω και με δυσκολία.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σπέγκα έβαλαν τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο (15-12 στο 14’), αλλά η επίθεσή τους κόλλησε στη συνέχεια (μόνο ο Ράζνυ έβαλε ένα δίποντο) και οι Ενερσάιζερς εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία των Ματθαίου, Λιβιτσάνου, Λιόκα και Ρέμπελου, φτάνοντας στο 30-14 του ημιχρόνου.

Η καλή άμυνα των «πορτοκαλί» συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με τα καλάθια από Δημάκη, Ματαθίο, Κατσάφαρο, Λιόκα άνοιξε πολύ τη διαφορά, αφού οι «χλατσωμένοι» προσπαθούσαν μόνο με τον Ράζνυ να σκοράρουν και έτσι το 30ο λεπτό ολοκληρώθηκε στο 54-21.

Εκεί που οι «πετρόλ» βρήκαν τα πατήματά τους και έπαιξαν καλύτερα ήταν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Κολυβά, Πατέρα, Λιάννη, Φέτσιο και Ράζνυ να συνεργάζονται και να βάζουν 21 πόντους σε εκείνο το διάστημα, χωρίς όμως να μπορούν να πλησιάσουν, αφού οι Enersizers κράτησαν σταθερή απόδοση και οι Λιόκας, Δημάκης, Μπίθας, Ματθαίος διαμόρφωσαν το τελικό 70-42, παίρνοντας τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Μιχάλης Λιόκας με 17 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ από τους Χλατς ξεχώρισε ο Γιώργος Πατέρας με 5 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Συνολικά οι «πορτοκαλί» είχαν 24/60 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 13/18 βολές, 47 ριμπάουντ (15-32), 13 ασίστ, 20 κλεψίματα και 13 λάθη, με τους «πετρόλ» να τελειώνουν το ματς με 14/41 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 8/16 βολές, 42 ριμπάουντ (8-34), 5 ασίστ, 7 κλεψίματα και 27 λάθη.

Enersizers (Τσεκούρας): Λιόκας 17, Ματθαίος 16, Λιβιτσάνος 11 (1), Δημάκης 10, Κατσάφαρος 6 (2), Τσεκούρας 4, Ρέμπελος 4, Μπίθας 2

Χλατς (Πατέρας): Τ. Ράζνυ 12, Κολυβάς 8, Σπέγκας 7 (2), Πατέρας 5, Λιάννης 4, Ραβάνης 4, Φέτσιος 2

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ταχύτητα των Ενερσάιζερς, που σε αρκετές περιπτώσεις έκανε τη διαφορά δυναμικότητας να φαίνεται σαν από άλλη κατηγορία!