07/02/2020
JugoPLASTIKA 11 6 15 16 - 48 -
Φα.Πα. 31 13 13 13 - 67 -

Πως να χάσει με τέτοιο coach η ΦΑ.ΠΑ;!

Στα πλαίσια του αναβληθέν παιχνιδιού της 13ης αγωνιστικής, η JugoPlastika αναμετρήθηκε με την Φαρμακευτική Πατρών. Το παιχνίδι ήταν τελείως μονόπλευρο, με την ομάδα του Γεράνιου (έλλειπε) να καθαρίζει το ματς από το 1ο δεκάλεπτο (11-31) και εν τέλει να νικάει με σκορ 67-48!

Η ΦΑ.ΠΑ. έδειξε την δυναμική της από την 1η περίοδο. Με την ομάδα σε τρελά κέφια και με τον Κόκκινο coach, οι φιλοξενούμενοι ήταν το απόλυτο φαβορί. Η Φαρμακευτική έβαλε 31 πόντους (8 Σπανός, 9 Θεοδοσιάδης κλπ.) και δημιούργησε μια διαφορά 20 πόντων (11-31)! Για την Jugo 5 πόντους είχε ο Αμπλάς.

Ο ρυθμός έπεσε στο 2ο δεκάλεπτο. Η διαφορά έφτασε στους 27 πόντους, με την ΦΑ.ΠΑ. να έχει κλειδώσει ουσιαστικά την νίκη. Από 1 καλάθι είχαν οι Νασόπουλος, Κατσιφός και Αμπλάς για την JugoPlastika, ενώ 3 συνεχόμενα τρίποντα έβαλαν οι φιλοξενούμενοι.

Στους 22 πόντους έριξε την διαφορά η γηπεδούχος ομάδα στην 3η περίοδο. Με τον Νασόπουλο να ηγείται της επίθεσης και με τον Αμπλά να ακολουθεί, τα παλικάρια του Αντωνακάκη προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό. 5 πόντους είχε ο πεσμένος τελευταία Χύτας για την ΦΑ.ΠΑ.

Με τον πίνακα να δείχνει 32-54, το 4ο δεκάλεπτο ήταν φυσικά διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι ομάδες προσπάθησαν να το διασκεδάσουν ενώ έγιναν κάποιες πολύ ωραίες φάσεις. 7 πόντους είχε ο Αμπλάς, ενώ από 4 οι Σπανός και Θεοδοσιάδης για το τελικό 48-67!

Mvp του αγώνα ήταν ο Κώστας Θεοδοσιάδης με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ (2-6), και 1 λάθος σε 25:28 λεπτά. Σούταρε 6/7 δίποντα (85,7%) και 1/2 τρίποντα (50%). Για την Jugo ξεχώρισε ο Σπύρος Αμπλάς με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ (1-8), 6 ασίστ και 5 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 4/7 δίποντα (57,1%), 1/5 τρίποντα (20%) και 8/10 βολές (80%).

Σαν σύνολο, η JugoPlastika είχε 13/25 δίποντα (52%), 2/17 τρίποντα (11,8%), 16/22 βολές (72,7%), 22 ριμπάουντ (2-20), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 11 λάθη. Η ΦΑ.ΠΑ. είχε 20/40 δίποντα (50%), 9/18 τρίποντα (50%), 0/2 βολές (0%), 33 ριμπάουντ (8-25), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα και 11 λάθη.

JugoPlastika (Αμπλάς): Νασόπουλος 12, Αμπλάς 19 (9 ριμπ), Μπερτσιάς 7, Φούκας 3 (7 ριμπ), Καραγεώργος 2.

ΦΑ.ΠΑ. (Κόκκινος): Βαρίτης 3, Σπανός 12, Θεοδοσιάδης 15 (8 ριμπ), Λιούγκας 2, Μπαλτάς 2, Προβίδας 4, Μαυρογιάννης 13, Μπόχαλης 6, Βασιλειάδης, Χύτας 10.

Τι μας άρεσε: Η ηγεσία και η καθοδήγηση του coach RED!