11/10/2023
Gangsters 13 10 14 21 - 58 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 4 20 11 11 - 46 -

Που να εγκλιματιστεί κιόλας ο Νιφόρας!

Πρεμιέρα με το δεξί για τους Gangsters, οι οποίοι με σόου Νιφόρα στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικράτησαν με 58-46 των Brooklyn Bets, οι οποίοι αν και βρήκαν ουκ ολίγες φορές στόχο από το 6,75, υπέκυψαν τελικά στην πίεση των γηπεδούχων. Πάμε να δούμε αναλυτικότερα τι συνέβη σε αυτήν την γεμάτη αναμέτρηση!

Οι Gangsters παρουσίασαν στην αρχή σημάδια ανωτερότητας και τρέχοντας στο transition, έκαναν ένα γρήγορο 5-0 σερί με σκόρερ τον Μαρκόπουλο (5π.) και τον Σαΐτη (2π.) Ο Ρούσσος έδωσε την απάντηση για τους Bets μετά από 4,5 λεπτά παιχνιδιού, αλλά με ένα τρίποντο του Λαΐου και δύο πόντους από τον Μακρή, η αρμάδα του κόουτς Βρύλλη έστειλε το σκορ στο 13 4 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Bets μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και με τέσσερις πόντους του Mπέτση και ένα τρίποντο του Μιχαλόπουλου (6π.) έτρεξαν ένα 9-2 σερί στα πρώτα έξι λεπτά, με τον Νιώτη να είναι ο μόνος σκορερ για τους Gangsters! Ο Ρούσσος με ένα τριποντάκι έφερε το παιχνίδι στο 17-16, αλλά οι Gangsters απάντησαν με τέσσερις πόντους του Νιφόρα. Στο φινάλε του δεκαλέπτου, το τρίποντο του Μιχαλόπουλου και το γκολ φάουλ του Μουχίμογλου ήταν αρκετά για να στείλουν τους νεωφώτιστους Bets στα αποδυτήρια με προβάδισμα 23-24!

Οι Gangsters μπήκαν καλύτερα μετά την επιστροφή από τo half time break και με πέντε πόντους του Νιώτη και τρεις του Μαρκόπουλου πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ. Ο Μπέτσης με τέσσερις πόντους έβγαλε το φίδι από την τρύπα για τους Bets, και με δύο πόντους του Ηλιόπουλου, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σκορ ξανά κοντά, στο 37-35!

Ο Νιφόρας το πήρε προσωπικά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με 15 δικούς του πόντους, άφησε πολύ μικρά περιθώρια αντίδρασης στους Bets, οι οποίοι ωστόσο το πάλεψαν μέχρι τέλους, βάζοντας τέσσερα τρίποντα (δύο του Μουχιμογλου, ένα του Μπούκουρα και ένα του Αγγελόπουλου). Τελικά, το πρώτο ροζ φύλλο κατέληξε στα χέρια των Gangsters, οι οποίοι επικράτησαν με 58-46 και ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν!

Betsson MVP για το σύνολο του Βρύλλη αναδείχτηκε ο Γιώργος Νιφόρας με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Gangsters (Βρυλλής): Καραμποΐκης, Λάιος Γ. 2, Λάιος Β. 4, Μακρής 2, Μαρκόπουλος 8 (5κλ.), Νιφόρας 21, Νιώτης 11, Ντάτσης 6, Σαΐτης 4.

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 4, Ηλιόπουλος 4, Μιχαλόπουλος 9, Μουχίμογλου 9, Μπέτσης 8 (9ριμπ.), Μπούκουρας 7, Ρούσσος 5, Σάλλαρης, Χουσέας.

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο προβάδισμα και το εμφατικό τέταρτο δεκάλεπτο του Νιφόρα!