23/11/2023
Cosa Nostra 22 10 21 6 - 59 -
Λεγάμενοι BC 16 11 16 11 - 54 -

Που να ενταχθούν και οι καινούριοι για την Cosa!

Βραδάκι Πέμπτης στο ΓΣΠ, η Cosa Nostra, αν και έπαιξε με τη φωτιά, πήρε με πολύ αγχωτικό τρόπο το πέμπτο της ροζ φύλλο για φέτος, επικρατώντας με 59-54 των Λεγάμενων, στα πλαίσια του τετάρτου ομίλου της Evolution.

Η Cosa ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και με τέσσερις πόντους του Κάκιου και πέντε του Ρε πήρε προβάδισμα 10 πόντων, 16-6, στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι Λεγάμενοι αντέδρασαν με δύο τρίποντα από τον Καρτσωνάκη και πέντε πόντους του Κατσαρού, μειώνοντας έτσι στους έξι πόντους τη διαφορά, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο εξίσου, με την Cosa να σκοράρει δια χειρός Φλυτζάνη (5π) και τους Λεγάμενους να ευστοχούν έξω από τα 6,75 με τον Δημουλιά (3π). Ο Βιλλιώτης με ένα καλάθι και φάουλ ξαναέδωσε προβάδισμα 5 πόντων, 32-27, στη Cosa, σκορ με το οποίο έληξε και το πρώτο μέρος.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, η Cosa μπήκε αποφασισμένη και με μπροστάρη τον Ρε (6π), έχτισε μαξιλαράκι ασφαλείας 14 πόντων, 47-33, μετά το πέρας των πρώτων πέντε λεπτών. Το τρίποντο του Δημουλιά και οι 5 πόντοι του Καμαριωτάκη δεν ήταν αρκετοί για να κάνουν τα πράγματα λίγο καλύτερα για τους Πειραιώτες, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω με μείον 10, 53-43.

Άποντη παρέμεινε η Cosa στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου,   γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Σιγάλας με τρεις και ο Δημουλιάς με δύο, μειώνοντας έτσι την διαφορά τους 5, 53-48. Ο Καμαριωτάκης (5π) μείωσε ακόμα περισσότερο, για να απαντήσει στη συνέχεια για τρεις ο Γονιδάκης. Η Cosa εν τέλει, με τέσσερις πόντους του Κάκιου και μια game winning άμυνα του Ρε, πήρε μια δίκαιη νίκη, με βάση τη συνολική της παρουσία,  επικρατώντας με 59-54.

Οι νικητές είχαν 24/39 δίποντα, 2/33 τρίποντα, 5/8 βολές, 48 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/31 δίποντα, 5/34 τρίποντα, 11/21 βολές, 41 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα  και 5 λάθη .

Betsson MVP για τη Cosa Nostra αναδείχτηκε ο Nίκος Κάκιος με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τους Λεγάμενους ξεχώρισε ο Βασίλης Καμαριωτάκης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 τάπες σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Βιλλιώτης 5, Γονιδάκης 2, Κάκιος 17, Κουτσουριδάκης, Μαυρίδης 2, Μοίρας 6, Μούρτζης, Μπρούστας 6, Ρες 14, Φλυτζάνης 7.

Λεγάμενοι (Χατζημιχαήλ): Σιγάλας 7, Λάγιος 4, Αγαλόπουλος 6, Βρεττάκος, Δημουλιάς 9, Καμαριωτάκης 13, Καρτσωνάκης 6, Κατσαρός 9.

Τι μας άρεσε: Το comeback των Λεγάμενων και η καθοριστική άμυνα του Κυριάκου!