12/11/2019
TECHbuddy 19 14 19 14 - 66 -
Remal Madrid 7 15 14 9 - 45 -

Που θα σταματήσει τελικά το τρένο της TECH;

Στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής η ΤechBuddy φιλοξένησε τη Remal Madrid. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα μονόπλευρο με την ομάδα του Βαλέρη να καθαρίζει τα πράγματα από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Tο ματς έληξε με σκορ 66-35 με την Tech να δείχνει ότι είναι ιδιαίτερα βελτιωμένη σε σχέση με πέρυσι και φτιαγμένη για πολλά πράγματα!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από το πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Αμπατζή να ηγείται της επίθεσης με 9 πόντους, η Tech δημιούργησε μία διαφορά της τάξεως των 12 πόντων. 4 από τις συνολικά 7 πόντους της Remal είχε ο Παναγιωτόπουλος!

Η δεύτερη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη. Το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό ενώ δεν έλειψαν και τα φάουλ. Για τους γηπεδούχους από 1 τρίποντο είχαν οι Σαββόπουλος και Κατσαΐτης, ενώ για την ΤΒ 5 είχε ο Γεωργιόπουλος και 3 ο αρχηγός Βαλέρης για το τελικό 33-22 του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι καθάρισε η TB στην τρίτη περίοδο. Με τον Σωτήρη Κατσιγιάννη και Γεωργιόπουλο να έχουν συνολικά 4τρίποντα ( από δύο ο καθένας), η ομάδα του coach Μακεδόνα έφτασε την διαφορά στους 16 πόντους. Δύο τρίποντα έβαλε ο Λανδρίτσης ο οποίος ήταν σε γενικές γραμμές άστοχος και 4 Σαββόπουλος που επιθετικά δεν είχε στήριγμα.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο. οι ομάδες προσπάθησαν να το χαρούν όσο περισσότερο μπορούσαν και αυτό φάνηκε. 3 καλάθια είχε Παπαδημητρόπουλος και 4 πόντους ο Βαλέρης για την TechBuddy ενώ άλλους 5 πόντους έβαλε ο ποιοτικός Σαββόπουλος για το τελικό 66-45 του παιχνιδιού Έτσι, η Τech αναρριχήθηκε στο 4-1 ενώ η Remal Madrid έμεινα για ακόμα μία αγωνιστική δίχως νίκη!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Κωνσταντίνος Αμπατζής με 9 πόντους, 15 ριμπάουντ (6-9), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 30:05 λεπτά. Σούταρε 4/10 δίποντα (40%) και 1/2 βολές (50%). Για την Remal ξεχώρισε ο Γιώργος Σαββόπουλος με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ (0-6), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Σούταρε 2/2 δίποντα (100%), 3/11 τρίποντα (27,3%) και 3/7 βολές (42,8%).

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 20/47 δίποντα (42,5%), 7/26 τρίποντα (26,9%), 5/9 βολές (55,6%), 51 ριμπάουντ (17-34), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 10 λάθη. Η Remal Madrid είχε 11/37 δίποντα (29,7%), 6/25 τρίποντα (24%), 5/15 βολές (33,3%), 45 ριμπάουντ (9-26), 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη.

TechBuddy (Μακεδόνας): Βαλέρης 16, Κατσιγιάννης Σ. 9, Μπιλιάνης, Παπαδημητρόπουλος 10, Γεωργιόπουλος 11 (9 ριμπ), Κατσιγιάννης Α. 2, Γαλιώτος 3, Αμπατζής 9 (15 ριμπ), Μενεγής 6 (8 ριμπ)

Remal Madrid (Κεπενός): Ανδρικόπουλος, Κολοκυθάς 4 (9 ριμπ), Παναγιωτόπουλος 6 (9 ριμπ), Λανδρίτσης 11, Παύλου 2, Σαβόπουλος 6, Κατσαΐτης 5.

Τι μας άρεσε: Η πορεία της TechBuddy στο πρωτάθλημα και ο τρόπος που αγωνίζεται!