01/07/2022
Escapers 7 10 16 7 - 40 -
Saint Pauli 13 10 14 12 - 49 -

Που το πάει η Saint Pauli;

Η Saint Pauli έκανε καταπληκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Πανταζή με 6 πόντους και τον Κουτσελίνη να βάζει ένα τρίποντο, ξέφυγε 9 – 11. Οι Escapers ξύπνησαν μετά το πεντάλεπτο και με 3 πόντους του Σταματόπουλου , καλάθι του Τσιγκλίτση και βολές του Γάτου, μείωσαν σε 7 – 13.

Ισορροπημένο και ισόπαλο, ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τη διαφορά να μένει υπέρ των φιλοξενούμενων με 17 – 23. Ο Τσιγκλίτσης με 4 πόντους πάλευε στην επίθεση των γηπεδούχων με Σιώπκα , Σταματόπουλο και Γάτο να έχουν από ένα καλάθι, ενώ για τους προπορευόμενους, ξεχώρισαν οι Κόντος – Παπαγεωργίου με 4 πόντους, με τον Πανταζή να βάζει καλάθι από κοντά.

Οι δύο ομάδες ανέβασαν στροφές στην τρίτη περίοδο, σκόραραν πιο εύκολα , με τους Escapers να πλησιάζουν 33 – 37. Σταματόπουλος και Γάτος οδηγούσαν τους γηπεδούχους με 5 πόντους έκαστος, με τον Σιώπκα να βάζει 4 και τον Ιωσηφίδη ένα τρίποντο, ενώ το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους κρατούσαν κυρίως οι Κόντος με 4 πόντους με Κουλούρη και Κουτσελίνη να σκοράρουν από τα 6,75.

Η Saint Pauli έδειχνε αποφασισμένη και στο τέταρτο δεκάλεπτο, έλεγξε το ματς με τον Κόντο μπροστάρη με 6 πόντους και πήρε την νίκη με 40-49. Για τους εκνευρισμένους και άστοχους Escapers, ο Γάτος πέτυχε ένα τρίποντο και από 2 πόντους οι Τσιγκλίτσης και Μπομπότης.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χρήστος Κουτσελίνης με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γάτος με 11 πόντους, 17 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Escapers είχαν 10 / 41 δίποντα, 4 / 25 τρίποντα, 8 / 18 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Η Saint Pauli είχε 13 / 34 δίποντα, 4 / 23 τρίποντα, 11 / 27 βολές, κατέβασε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.

Escapers (Κεφαλά): Γάτος 11(17ρ.), Ιωσηφίδης 3, Μπομπότης 2(8ρ.), Σιώπκας 6(8ρ.), Σταματόπουλος 10, Τάγκας , Τσιγκλίτσης 8.

Saint Pauli (Τσιχριτζής): Δατσέρης 4, Πανταζής 10(8ρ.), Παπαγεωργίου 4, Θεοδωρόπουλος 3, Καραμπάς , Κουλούρης 6, Κουτσελίνης 6(8ρ.), Κόντος 15, Χ.Ματεντζόγλου , Κ. Ματεντζόγλου , Τσιχριτζής 1(13ρ.).

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα της Saint Pauli σε όλο το παιχνίδι.