18/09/2023
The Jokers 9 15 18 6 - 48 -
Pressof BC 23 15 12 17 - 67 -

Που να έκανε και προπονήσεις το καλοκαίρι η Pressof!

Με ποσοστά να τρίβεις τα μάτια σου από τα 6,75, η Pressof B.C. κέρδισε στο πρώτο ματς της χρονιάς τους Jokers του Τριαντάφυλλου Χατζημιχαήλ στο θεσμό του κυπέλλου, μπαίνοντας έτσι με το δεξί στην αγωνιστική χρονιά που μόλις ξεκίνησε.

Ζεστή μπήκε η ομάδα του Μπαλάσκα στην αρχή του παιχνιδιού, καθώς έτρεξε ένα σερί 0-8 στα πρώτα τρία λεπτά. Με τα εύστοχα τρίποντα του Νομικού (3π.) και του σεληνιασμένου Κοροπούλη (16π., 4τρ.), η Pressof πήρε γρήγορα προβάδισμα 11 πόντων. Oι Τζόκερς βρήκαν λύση μετά το πρώτο τετράλεπτο δια χειρός Αγγελάκη, Κηρύκου (2π. έκαστος) και Φιλλιπάκου (1τρ.).

Όντας μπροστά στο σκορ με 14 πόντους, η Pressof εκμεταλλεύτηκε το momentum που είχε και τιμώρησε τη ζώνη των Jokers. Συνεχόμενα τρίποντα είχε το μενού, με σκόρερ τους Νομικό, Τρατολάτη (7π.) και Καράβη, με τη διαφορά να φτάνει τους 20 πόντους, 2:32 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Η ομάδα του Χατζημιχαήλ φόρτσαρε στο τέλος με πέντε πόντους από τον Κηρύκο και έριξε τη διαφορά στους 14, πριν το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, οι Jokers φώναξαν βροντερά παρών, βρίσκοντας τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με δύο τρίποντα από τον Απτόσογλου και ένα από τον Αγγελάκη (5π.) . Η Pressof βρήκε απαντήσεις, κυρίως μέσω του Λαδόπουλου και του Νομικού (1τρ.), ο οποίος σκόραρε από την περιφέρεια. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 42-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Pressof μπήκε πιο αποφασισμένη. Με τις βολές του Κουφοπούλου και τους εννιά πόντους από το Τρατολάτη, η διαφορά ξέφυγε στο +15, 7 λεπτά πριν τη λήξη. Οι 4 πόντους του Κωστελέτου στο τέλος δεν ήταν αρκετοί, καθώς η Pressof, έχοντας κάβα την πολύ καλή της εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, πήρε τελικά τη νίκη με 48-67.

Betsson mvp για το σύνολο του Μπαλάσκα αναδείχτηκε ο Κωσταντίνος Κοροπούλης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασιστ και 4/10 τρίποντα.

The Jokers (Χατζημιχαήλ): Αγγελάκης 7, Απτόσογλου 6, Κανελάκης 2, Κηρύκος 9, Κωστελέτος 16, Λειβάδης, Μπάλος, Φιλλιπάκος 3, Φραγκογιάννης 5

Pressof (Μπαλάσκας): Βρεττός, Καράβης 6, Κοροπούλης 20, Κρασσάς 2, Λαδόπουλος 6, Μπαλάσκας, Νομικός 11, Τρατολάτης 18, Τσορτός 4

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία της Pressof από μακριά!