20/06/2023
The Toy Men 17 14 15 13 - 59 -
Spacers 9 16 13 10 - 48 -

Πήραν την νίκη οι The Toy Men!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι The Toy Men και πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με τον Βαλκούμα και τον Ανθυμίδη να είναι ασταμάτητοι πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα τους. Οι Spacers δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Τζίγκα και του Ανδρεάδη διαμορφώνοντας το 17-9.

Στη δεύτερη περίοδο οι Spacers έκαναν την αντεπίθεση τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Μπέρμπερη και τον Ανδρεάδη να βρίσκουν ρυθμό με την πάροδο του χρόνου, όμως οι The Toy Men έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με τον Πεϊκο και τον Τσουκαλά και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 31-25.

Οι The Toy Men συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά με τον Στρατίκη και τον Ανθυμίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Spacers βρήκαν απαντήσεις στο πρόσωπο του Μπουρούδη και του Μπερμπέρη διαμορφώνοντας το 46-38.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, αυτό προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν οι Spacers και να πλησιάσουν στο σκορ με τον Ανδρεάδη και τον Τζίγκα, όμως οι The Toy Men έδειξαν ψυχραιμία στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη με το τελικό 59-48.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Τσουκαλάς με 10 πόντους, 13 ριμπαόυντ και 5 ασσίστ.

Για τους Spacers ξεχώρισε ο Μάρος Ανδρεάδης με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

The Toy Men: Βαλκούμας 10(2), Φανουλάς 2, Κορτιμανίτσης, Τσουκαλάς 10, Στρατίκης 10(2), Ανθυμίδης 20(5), Πεϊκος 7.

Spacers: Κελέσογλου 2, Παπαγεωργίου, Τζίγκας 9, Μπουρούδης 3, Μυγδάκος, Κυργίδης, Μπερμπέρης 8(2), Ανδρεάδης 26.

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση των The Toy Men.