47
Aces 10 12 14 11 - 47 -
Green Rose BC 10 11 19 10 - 50 -

"Πρασίνισε" το φύλλο αγώνα του Rose!

Ένα υπέροχο παιχνίδι, ένας ρυθμός που δεν άφηνε τα... ματιά μας να φύγουν από το παρκέ και ένα Green Rose που άντεξε στην προσπάθεια ανατροπής των Aces και κέρδισε με σκορ 47-50.

Πάνω κάτω, ριμπάουντ και τρέξιμο, αιφνιδιασμός στον αιφνιδιασμό! Αυτό το ξεκίνημα ήθελαν οι δύο ομάδες, όπου βρισκόμενες κοντά στο σκορ είδαν τους Μουστακάτο, Κοντακιώτη, Τριτάκη και Κουλαρμάνη να βάζουν τον όνομα τους στον πίνακα του σκορ και να το κλείνουν στο άκρως δίκαιο και ισορροπημένο 10-10. Ο Κακαλής ήταν ό,τι έπρεπε για να ανεβάσει ακόμα παραπάνω τους Aces, αυτοί είχαν το προβάδισμα στη συνέχεια και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 22-21.

Η προσωπικότητα και το επιθετικό ταλέντο του Κουλαρμάνη ήταν αυτό πάνω στο οποίο στηρίχθηκε το Green Rose στην τρίτη περίοδο, με τους Aces από την άλλη να ακολουθούν και να ψάχνουν κυρίως με τις εμπνεύσεις του Μουστακάτου τρόπο να διασπαστούν την άμυνα των αντιπάλων, με τον Κακαλή να βάζει απίστευτο buzzer τρίποντο και να μειώνει στο 36-40, με την ελπίδα του να δώσει το έναυσμα για ανατροπή! Αυτό όμως δε συνέβη για την παρέα του, καθώς αυτή του Ροζάκη ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και το πήγε μέχρι τέλους, κερδίζοντας με σκορ 47-50.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Τριτάκης με 16 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Κακαλής με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 16/44 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 9/22 βολές, 32 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/46 δίποντα, 3/29τρίποντα, 9/21 βολές, 60 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη.

Aces (Κοντακιώτης): Τσιτσάνης 4, Γιαζιτζόγλου 5, Κοντακιώτης Γ. 5, Κοντακιώτης Ν. 3, Κακαλής 15, Μουστακάτος 15.

Green Rose (Ροζάκης): Τριανταφυλλόπουλος, Βαχαβιώλος, Πάσχος 4, Δημητρόπουλος 4, Κανίνιας 6, Τριτάκης 16, Βασιλόπουλος, Νικολακόπουλος, Παπαζώης, Τραγουστής 4, Πετρόπουλος, Κουλαρμάνης 16.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!