07/01/2024
Paraliers 21 14 12 18 - 65 -
Indians 7 22 16 21 - 66 -

Πρεμιέρα δευτέρου γύρου με μυθική ανατροπή οι Indians!

Σε ένα από τα πιο ανατρεπτικά και συναρπαστικά ντέρμπυ της σεζόν, οι Indians επέστρεψαν από την κόλαση και το -17 και ολοκλήρωσαν με δραματικότατο τρόπο τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στους Paraliers, επικρατώντας με 65-66!

Οι Paraliers κυριάρχησαν απόλυτα στο πρώτο δεκάλεπτο και με 12 πόντους του Μόρου, πήραν διψήφια διαφορά γρήγορα γρήγορα στο παιχνίδι. Ο Μπακάλης με τρεις βρήκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους Indians, χωρίς όμως αυτόν έναν αρκετό για να μειώσει σε μονοψήφια τιμή τη διαφορά. Σκορ πρώτης περιόδου, 21-7!

Στην δεύτερη περίοδο, ο Καρακαϊδός με έξι δικούς του πόντους έφερε σε λογικότερα πλαίσια τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, για να του απαντήσουν τα αδέρφια Σκόρδου από πλευράς Paraliers. Oι Ιndians κατέβαλαν φοβερή προσπάθεια, πήραν πολύ ψυχολογία και μείωσαν τη διαφορά ακόμα και στους 6 πόντους, με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Ελευθεριάδη και τον Καρακαϊδό, δίνοντας έτσι νέο ενδιαφέρον στο ματς στο τέλος του πρώτου μέρους. Σκορ δεύτερου δεκαλέπτου, 35-29.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Indians μπήκαν αφηνιασμένοι και με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, έφεραν το ματς στα ίσια, 38-38, και στη συνέχεια πέρασαν και μπροστά μετά το δίποντο του Μπαλτά! Ο Α. Σκόρδος και ο Στυλιανός αντέδρασαν με δύο τρίποντα, για να έρθει ο Περσεμάτης και να δώσει στην εκπνοή του χρόνου προβάδισμα δύο πόντων στους Paraliers, 47-45.

Πλούσιο σε θέαμα και συγκινήσεις ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Β. Σκόρδο και τον Περσεμάτη να σκοράρουν από κοντά για τους Paraliers και τον Βενιανάκη και τον Τσαϊρέλη από τα 6,75. Ο Μητσάκος το πήρε προσωπικά και με εννέα δικούς του πόντους κράτησε μπροστά τους Indians. O Μπακάλης με ένα μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους Indians,  ο Β. Σκόρδος με ένα τεράστιο τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια, 65-65, αλλά ο Στέλιος με μια στις δύο βολές χάρισε τη νίκη στους Indians, σε ένα απο τα ματς της χρονιάς!

Betsson MVP για τους Indians αναδείχτηκε ο Γιώργος Μητσάκος με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Paraliers ξεχώρισε ο Ζήσης Τσαϊρέλης με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κόψιμο και 4 κλεψίματα.

Οι Indians είχαν 24/40 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 9/16 βολές, 48 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα και 14 λάθη, ενώ οι Paraliers είχαν 15/40 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 11/18 βολές, 34 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη.

Paraliers (Σκόρδος): Βενιανάκης 3, Σκόρδος Α. 16, Τσαϊρέλης 11, Σκόρδος Β. 10, Περσεμάτης 8, Μόρος 11, Στυλιανός 6.

Indians (Τσίτσιρας): Δημητρίου, Ελευθεριάδης 6, Ζήσης 7, Καρακαϊδός 15, Μαμάκος 2, Κασάπας 2, Μητσάκος 13, Μπακάλης 9, Μπαλτάς 9, Πουλοκέφαλος 3.

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα της αναμέτρησης, παρά τη σημαντικότητα του παιχνιδιού.