29/04/2023
Chicago Hulks 10 15 16 15 - 56 -
40φεύγα... 8 7 6 12 - 33 -

Πρεμιέρα με νίκη για τους ανανεωμένους Chicago Hulks!

Το βράδυ του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι ανανεωμένοι Chicago Hulks ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Summer League, επικρατώντας των νεοσύστατων 40φεύγα με το εμφατικό 56-33.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους μετέπειτα νικητές να βασίζονται στους Σουκοβέλο (5π.), Αλ. Τιγγινάγκα (3π.) και Παρσόπουλο και τους 40φεύγα να απαντούν με το δίδυμο Χρήστου (6π.) – Μαρίνης (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Τιγγινάγκα ήταν ανώτερη, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου με 15-7 και έχοντας για πρωταγωνιστή τον Σαβίτσκι (9π.). Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά στου δρόμου τα μισά, παρά την προσπάθεια των Μαρίνη (4π.) και Παπαθωμά (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 25-15.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα παρέμειναν ως είχαν. Με βασικό όπλο το γρήγορο και αποτελεσματικό transition οι Hulks ανέβασαν ακόμη περισσότερο τον δείκτη της διαφοράς, βρίσκοντας λύσεις από τους Παπαγιάννη (7π.), Σαβίτσκι (5π.), Ντέμο (2π.) και Παρσόπουλο (2π.). Σε ρηχά νερά παρέμειναν οι 40φεύγα, αντιμετωπίζοντας και πάλι πρόβλημα στο σκοράρισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-21.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Παπαγιάννης (8π.), Σαβίτσκι (4π.) και Σουκοβέλος (3π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης των Chicago Hulks, οδηγώντας τους δίκαια στην νίκη. Από την άλλη, οι 40φεύγα βελτίωσαν σημαντικά την εικόνα τους στο φινάλε, χάρη στους Χρήστου (5π.), Χρηστάκου (4π.) και Στέφα (3π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Chicago Hulks είχαν 20/61 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι 40φεύγα είχαν 12/55 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 21 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Παπαγιάννης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 6/19 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 μπλοκ και 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Παπαθωμάς με 3 πόντους, έχοντας 1/5 δίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Βράνας 2, Ντέμος 4, Παπαγιάννης 15 (1), Παρσόπουλος 4, Σαβίτσκι 18, Σουκοβέλος 10 (2), Τιγγινάγκας Αλ. 3 (1).

40φεύγα (Μαρίνης): Γιαννόπουλος, Μαρίνης 8, Μπούταλης, Παπαθωμάς 3, Στέφας 5 (1), Χρηστάκος 4, Χρήστου 13 (1).

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του αγώνα.