13/01/2024
Most Wanted 18 7 21 23 - 69 -
Bonobo BC 14 8 11 16 - 49 -

Πρεμιέρα με νίκη για τους ανανεωμένους Most!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, με τον Αλφαντή (9π) να ξεκινάει εξαιρετικά το ματς και τον Παπαδόπουλο να πετυχαίνει 5 πόντους για τους Bonobo και τους Most αντίστοιχα. O Πίκουλης με ένα σουτ από το elbow έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους γηπεδούχους, 15-12, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι την εκτελεστική ικανότητα του Μιχαλόπουλου (6π) τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού, 18-14, παρά τους τέσσερις πόντους του Λεκάντη.

Άποντες παρέμειναν οι δύο ομάδες στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, με τον Μπούκουρα να σπάει το ρόδι για τους μπλε. Ο Αραβαντινός απάντησε από κοντά για τους κίτρινους, για να τον ακολουθήσουν ο Φουρλής και ο Λεκάντης (2π) και να μειώσουν την διαφορά στους τρεις, 25-22.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Μιχαλόπουλος με 5 δικούς του πόντους, ξεκόλλησε επιθετικά τους Most και τους έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας 8 πόντων, 34-26. Μπίτσικας, Σ. Μπάμπαλης και Λεκάντης αντέδρασαν για τους Bonobo, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, καθώς οι γηπεδούχοι με έξι διαφορετικούς σκόρερ διατήρησαν τα ηνία του ματς. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 46-33.

Με ένα 5-0 σερί ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο οι Most, οι οποίοι με καλάθια από τον Παπαδόπουλο και τον Πίκουλη ξέφυγαν με συν 17, 50-33! Ο Λεκάντης και ο Σ. Μπάμπαλης πάλεψαν μέχρι τέλους, όμως ο Παπαδόπουλος έβαλε «πέμπτη» και με οκτώ δικούς του πόντους, καθάρισε την υπόθεση νίκη για τους Most, οι οποίοι έφτασαν αισίως στο 9-3 και ισοβάθμισαν στη τέταρτη θέση με τους Young Ballers.

Betsson MVP για τους Most αναδείχτηκε ο Σάκης Καραμασιώτης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 6 ασίστ, ενώ από τους Bonobo ξεχώρισε o Σταύρος Μπάμπαλης με 17 πόντους, 1 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 5 κλεψίματα.

Οι νικητές φιλοξενούμενοι είχαν 19/36 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 7/9 βολές, 44 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 9 κλεψίματα και 19 λάθη, ενώ οι ηττημένοι γηπεδούχοι είχαν 20/50 δίποντα, 0/18 τρίποντα, 9/11 βολές, 31 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 κλεψίματα και 16 λάθη.

Most Wanted (Ελευθεράκης): Κάλας 3, Καραμασιώτης 14, Μήτσης 6, Μιχαλόπουλος 14, Μπλιθικιώτης 4, Μπούκουρας 2, Ντάνασης 2, Παπαδόπουλος 18, Πίκουλης 6.

Bonobo (Μπαμπαλης): Αλφαντής 9, Αραβαντινός 4, Λεκάντης 13, Μπάμπαλης Σ. 17, Μπάμπαλης Ε., Μπίτσικας 4, Σιαμάνης, Φουρλής 2.

Τι μας άρεσε: Η φοβερή ασιστ του Κάλα στο τέλος και το γεμάτο τέταρτο δεκάλεπτο!

Τι δε μας άρεσε: Το black out διαρκείας και των δυο ομάδων στη δεύτερη περίοδο.