Frigo Driver 11 14 15 12 - 52 -
Rakuzan 8 12 9 17 - 46 -

Πρεμιέρα με νίκη και αισιοδοξία!

Θετική ήταν η πρεμιέρα των Frigo Driver στην Development2 League, καθώς επικράτησαν της Rakuzan στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Τα πατήματά τους έψαχναν να βρουν και οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς ανώτεροι και να προηγούνται με 11-8 χάρη στα καλάθια των Μιχαλακάκου και Θεοδοσίου. Οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες των Χαΐδου και Λογοθέτη και έμειναν κοντά στο σκορ.

Με την ίδια συνταγή και τους Παπαδάκη και Κωστάκη να συνδέονται με το καλάθι, οι Frigo Driver όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας στο φινάλε του ημιχρόνου (25-20). Οι "μαύροι" παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Ν. Παυλίδη και Αμανατίδη να τραβούν το.. κουπί στην επίθεση.

Εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη και την τρομερή αστοχία της Rakuzan, οι Frigo Driver εκτόξευσαν τη διαφορά στο +11 στο φινάλε του δεκαλέπτου και έδειξαν ότι θα είναι το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση. Οι προσπάθειες του συγκινητικού Αμανατίδη δεν ήταν αρκετές για τους φιλοξενούμενους που έδειχναν να μην προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δε μας έκανε πιο σοφούς. Οι "μπλε" έκαναν άψογη διαχείριση και μεγάλες επιθέσεις, σκόραραν όποτε έπρεπε με τους Παπαδάκη, Θεοδοσίου και Μιχαλακάκο και έφτασαν πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη. Η Rakuzan θα πρέπει να αλλάξει πολλά στο παιχνίδι της, να εντοπίσει τα λάθη της και να παρουσιαστεί καλύτερη στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Θεοδοσίου με 11 πόντους (5/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/50 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 9/28 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/50 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Frigo Driver (Γκότσης): Απολλωνάτος, Γκότσης, Θεοδοσίου 11, Κωστάκης 10, Μαθιός, Μιχαλακάκος 18 (3), Νικόλτσος 5, Παπαδάκης 8

Rakuzan (Παυλίδης): Αθανασόπουλος, Αμανατίδης 11 (1), Γκίκας, Λογοθέτης 4, Μηναίος, Μικρός, Παυλίδης 11, Παυλίδης 5 (1), Ν. Παυλίδης 2, Πισιμίσης, Χαΐδος 13 (2)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των Frigo Driver και το όμορφο μπάσκετ του έπαιξαν κατά διαστήματα.