01/11/2019
Wolves 20 21 18 24 - 83 -
Pourangers BC 17 11 17 16 - 61 -

Πρεμιέρα με πολλές υποσχέσεις για τους Wolves!

Ιδανική ήταν η πρεμιέρα των Wolves στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς έχοντας διάρκεια σε όλο το ματς, επικράτησαν εύκολα των Pourangers με 83-61 στο κλειστό του Κολωνού.

Ισορροπημένο, αλλά και γεμάτο με ανατροπές ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τους Wolves προηγούνται με 20-17, χάρη σε σε 6 πόντους του Φιλοκώστα, 4 του Χαρακίδα, άλλους τόσους του Κοπανάκη και εκπληκτικό buzzer beater του Παπαευσταθίου από το κέντρο. Το δίδυμο Μπουρίτη – Σταυρόπουλου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Pourangers στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον πρώτο να πετυχαίνει 9 πόντους και τον δεύτερο 6.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Τύρου ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με προσωπικό show του Μαρσέλουμε 8 συνεχόμενους πόντους, 4 του Χαρακίδα και τριποντάκι του Μεϊκόπουλου, πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 13 πόντων, 41-28. Ο Πιστεύος με 8 πόντους ήταν αυτός που προσπάθησε να κρατήσει κοντά στο σκορ τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Μπουρίτη να προσθέτει 3.

Με τους Κοπανάκη και Μαρσέλο να συνεχίζουν την εξαιρετική τους εμφάνιση με 5 πόντους έκαστος, οι Λύκοι διατήρησαν εύκολα την διψήφια διαφορά, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +14, 59-45. Η τριπλέτα Πιστεύου (6π), Σταυρόπουλου (5π) και Μπουρίτη (4π) ήταν αυτή που διατήρησε τους “Παππούδες” ζωντανούς για την διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα. Σκορ τρίτης περιόδου 59-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Wolves δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο και με τους Φιλοκώστα (8π), Θειακούλη (6π) και Κοπανάκη (4π) να πετούν φωτιές, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 83-61. Για τους Pourangers στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σταυρόπουλος, Μπουρίτης και Γεωργιόπουλος με 4 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/20 βολές, 30/57 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 20 (!) ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/23 βολές, 17/41 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Wolves ο Κοπανάκης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 6/9 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Pourangers ο Μπουρίτης με 20 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 8/16 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 μπλοκ και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Wolves (Τύρος): Κοπανάκης 13, Φιλοκώστας 18, Σπαθής 3, Μεϊκόπουλος 5 (1 τριπ, 5 ασίστ), Μερσέλος 14 (1), Μαναζής 3, Παπαευσταθίου 6 (1 τριπ., 7 ασίστ), Χαρακίδας 11 (1), Θειακούλης 10, Τύρος

Pourangers (Γεωργιόπουλος): Πιστεύος 14 (4), Σταυρόπουλος 15 (1), Παταριάς 4, Μπουρίτης 20, Γεωργιόπουλος 6 (1), Στρατόπουλος , Ρουμελιώτης 2

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των Wolves, έχοντας 5 παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων, όπως και η οργάνωση του παιχνιδιού από τους Παπαευσταθίου – Μεϊκόπουλο!