16/05/2022
Pistachios 16 17 8 14 - 55 -
Beerokoillers 8 16 11 16 - 51 -

Πρεμιέρα με το δεξί για τους Pistachios!

Στο ΓΣΠ στη πρεμιέρα του Summer  Master League , οι Pistachios ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους , καθώς έκαμψαν την αντίσταση των  Beerokoillers  με σκορ 55-51 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιάννη Τάλαρο  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες ,  κυριάρχησε  στα ριμπάουντ  , μοίρασε ασίστ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με καλάθια των Καπελέση και Ράνιο πήραν το προβάδισμα , 2-5 , οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 12-0 πήραν τα ηνία στο σκορ , 14-5 , με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού έχοντας προβάδισμα οχτώ πόντων , 16-8 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τσίτουρας με 8 πόντους , ενώ ο Ράνιος είχε 3 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Beerokoillers με τους Ράνιο , Μανδηλαρά και Αλεξόπουλο  να ηγούνται των προσπαθειών τους μείωσαν στον πόντο , 25-24 , για να έρθει νέα απάντηση των γηπεδούχων , καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τον Τάλαρο να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του γηπέδου έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο συν εννιά , 33-24  . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ήταν ο Τάλαρος με 9 πόντους  , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αλεξόπουλος πέτυχε 5 .

Στη τρίτη περίοδο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές , αφού  ο Μανδηλαράς και παρέα τους έφεραν εκ νέου την αναμέτρηση στο καλάθι ,37-35 , με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν έξι αναπάντητους πόντους και να κλείνουν τη προτελευταία στροφή  στο συν έξι , 41-35 . Ο Γονιδάκης πέτυχε 5 πόντους , ενώ ο Ράνιος είχε 7  .