61
Air Ballers 4 16 5 4 - 29 -
MnP 10 13 19 19 - 61 -

Πρεμιέρα με νίκη για τους MnP!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν ακριβώς αυτό που περιμέναμε. Άκρως ανταγωνιστικό με μεγάλες μάχες κοντά στο καλάθι και τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή. Αρκετά χαμηλό το σκορ στην πρώτη περίοδο με τους  MnP να καταφέρνουν ,έπειτα από μερικές όμορφες προσπάθειες του Μόκκα, να επικρατήσουν με 4-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο,  οι Air Ballers προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και τα κατάφεραν . Δύο εύστοχα τρίποντα του Μακουλίδη και ένα του Γκουστίλη ήταν αρκέτα για να δωθεί αλλη τροπή στο παιχνίδι . Νωθροί στην δεύτερη περίοδο οι MnP οι οποίοι έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Μόκκα κατάφεραν  να πάνε στο ημίχρονο έχοντας το μικρό προβάδισμα των τριών πόντων 20-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι MnP έδειξαν την αξία τους και την σταθερότητα τους . Με μπροστάρη τον Κεχίδη ο οποίος κατάφερε να δημιουργήσει όμορφες φάσεις τόσο για τον εαυτό του όσο και για τους συμπαίκτες του οι MnP κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 5-19 στην  διάρκεια της περιόδου το οποίο σερί ήταν αρκετό για να αλλάξει ο ρους του παιχνιδιού και ταυτόχρονα να βάλει σε αρκετά δύσκολη θέση τους Air Ballers .

Κατά την τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Air Ballers προσπάθησαν να κάνουν μια ύστατη προσπάθεια σε επίθεση και άμυνα . Ωστόσο οι MnP διατήρησαν τον υψηλό ρυθμό , που είχαν αποκτήσει απο την προηγούμενη περίοδο, και στις δύο πλευρές του γηπέδου και διαμόρφωσαν το τελικό 29-61 . Οι επιδόσεις των Μόκκα και Κεχίδη ήταν εντυπωσιακές και αποτέλεσαν το κλειδί για την επικράτηση των MnP.

MVP του αγώνα είναι ο Μόκκας ο οποίος πέτυχε 24 πόντους.

Ενώ από τους Air Ballers άξιος αναφοράς είναι ο Κρυστάλλης Ρικ ο οποίος έβαλε 4 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ

Air Ballers : Γκουστίλης 7(1), Καραγιάννης 6(1), Κρυστάλλης 4, Μακουλίδης 6(2), Μπασιάκος 4(1), Πανούχος 2

MnP : Γκρεκ 2, Δαλπάς 7(1), Κεχίδης 15, Κιοσέογλου 5(1), Κυριαζής , Λάσκος 1, Μόκκας 24(1), Μπασιακούλης 2, Στρούζας 5

Τι μας άρεσε : Η διάθεση για μπάσκετ εκατέρωθεν