28/06/2021
Pressof BC 10 5 12 12 - 39 -
LazerWolves 10 7 8 3 - 28 -

Press …on” Bc στο ξεκίνημα των υποχρεώσεων!

Νικηφόρο το ξεκίνημα της Pressof Bc στα παρκέ του Basketaki, με τους βυσσινί να ειναι καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, επικρατώντας των Lazers, με σκορ 39-28.
Ματθαίος και Κοντιζάς με δυο όμορφα καλάθια, εδωσαν απο νωρίς προβάδισμα στους Lazers, με τον αγώνα να έχει χαμηλό τέμπο.Η αγωνιστική άνοδος του Τσορτού παρέσυρε τους γηπεδούχους, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 10-10.
Μουδιασμένες συνέχισαν τον αγώνα οι δύο αντίπαλες ομάδες, με τον Καρατζιά να ξεχωρίζει από Pressof, με τους Lazers από  την άλλη να στηρίζονται στον Ματθαίο και να μπαίνουν στα αποδυτήρια με 15-17 μπροστά στο σκορ.
Ίδια η εικόνα του παιχνιδιού και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να στηρίζονται στους Χατζίδη και Τσορτό  για να περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ και να κλείσουν την τρίτη περίοδο με 27-25, με το Κάρκαλη να προσπαθεί για Lazers.
Ο Καρατζιάς πήρε πάνω του την κατάσταση στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Μπαλάσκα να βρίσκει ρυθμό την κατάλληλη στιγμή και να καθαρίζει τον αγώνα, με τον Χατζίδη να ακολουθεί σε απόδοση, με το σκορ να κλείνει στο 39-28 και την Pressof να παίρνει μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια!
Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Καρατζιάς με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.
Από πλευράς Lazers ξεχώρισε ο Μάξιμος Κοντιζάς με 2 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.
Συνολικά η Pressof Bc είχε 16/50 δίποντα, 1/20 τρίποντα, 4/6 βολές, 54 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη.
Οι Lazers είχαν 12/55 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 47 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη.
Pressof Bc (Μπαλάσκας): Μαυρομητός 2 (10 ριμπ.), Μπαλάσκας 2, Τσορτός 11, Κρασσάς, Ντεμίρης, Χατζίδης 14 (11 ριμπ.), Καρατζιάς 10 (16 ριμπ.).
Lazers (Αντωνακόπουλος): Μοσχάκης 3 (12 ριμπ.), Κάκαλης 6 (8 ριμπ.), Μήτσης 4,  Αντωνακόπουλος 3, Ματθαίος 10, Κοντιζάς 2.
Τι μας άρεσε: Το πολυ όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο ομαδες!