10/02/2022
Pressof BC 20 20 23 11 - 74 -
Aladalon 11 21 12 23 - 67 -

Press… on για μεγάλα πράγματα!

Με τις δύο προσθήκες των Νίνου και Κοντάκου να βοηθούν πολύ, η σε εξαιρετική κατάσταση Pressof έκανε νίκη… δήλωση το βράδυ της Τετάρτης στο ΣΕΦ, επικρατώντας της Aladalon με 74-67, με την παρέα του Αθανασάκου να πληγώνεται από τις απουσίες κομβικών της παικτών.

Ο Χατζής για άλλο ένα παιχνίδι… έκαιγε από τα αποδυτήρια και με δύο τρίποντες βόμβες έδωσε το προβάδισμα στην Aladalon στα μέσα της πρώτης περιόδου, μέχρι οι Νομικός και Τσορτός με προσωπικές ενέργειες γυρίσουν το μομέντουμ και κλείσουν την πρώτη περίοδο στο 20-11.

Όποιος έμπαινε στο παρκέ για Pressof… σκόραρε, με την παρέα του Νομικού να εκμεταλλεύεται την αστοχία της Aladalon,  τις καλές τοποθετήσεις στα ριμπάουντ και την ευκολία με την οποία έβρισκε σκορ. Ο Μελανοφρύδης ήταν… συγκινητικόςκατω από το καλάθι, όντας η αιτία που οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-32  για Pressof.

Νομικός, Παπαθανασίου και Καρατζιάς εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμη και στους 18 στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου (54-36), με την Aladalon να βρίσκει ευκαιρίες στον αιφνιδιασμό αλλά να μην τις αξιοποιεί, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 63-44 και την Pressof σε θέση οδηγού!

Δεν άλλαξε κάτι στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, η Aladalon δεν παράτησε το παιχνίδι και μείωσε, αλλά η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη για να καλυφθεί, με την Pressof να φτάνει σε μια νίκη ουσίας και εντυπώσεων με τελικό σκορ 74-67.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Νίνος με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Aladalon ξεχώρισε ο Περικλής Μελανοφρύδης με 28 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 20/43 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 7/12 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/42 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 12/18 βολές, 38 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα και 10 λάθη.

Pressof (Τσορτός) : Παπαθανασίου 8 (10 ριμπ.) , Τσορτός 8, Νομικός 20, Κρασσάς, Βρεττός 5, Νίνος 12,  Καραντζιάς 12, Κοντάκος 6, Μακαρίτης 3.

Aladalon (Αθανασάκος) : Μένεγας 2, Αθανασάκος 4, Σουβλέρης 5, Μελανοφρύδης 28, Κουμουνδούρος, Κτενίδης 4 (10 ριμπ.), Χαντζής 24.

Τί μας άρεσε : Η Pressof κατά διαστήματα έπαιξε εκπληκτικό μπάσκετ!