12/04/2024
Μία + Μία 6 13 10 14 - 43 -
Aballiers 5 5 14 14 - 38 -

Οριακή νίκη στην πρεμιέρα για τους "ερωτικούς" Μονόκερους!

Παρασκευή βράδυ στην Arena η Μία+Μία αντιμετώπισαν τους Aballiers σε ένα κλειστό ματς, καθώς το σκορ δεν ήταν υψηλό. Οι γηπεδούχοι στο τέλος πήραν την νίκη με σκορ 43-38.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Οι άμυνες ήταν πολύ κλειστές και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Από τους γηπεδούχους ευστόχησαν οι Γερόλυμος και Μαυράκης. Από την αντίπαλη πλευρά οι μοναδικοί 5 πόντοι ήρθαν από τον Θάνο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ροζ ανοίχτηκαν στο παιχνίδι. Βρήκαν κάποια κενά στην άμυνα των Άσπρων και τα εκμεταλλευτήκαν με επιτυχία. Μαυράκης, Σπανίδης και Μοναστηριώτης έκαναν την δουλειά για την Μία +Μία. Οι Aballiers στάθηκαν άτυχοι καθώς έπεσαν πάνω στην καλή άμυνα των αντιπάλων τους, πετυχαίνοντας μόλις 5 πόντους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-10.

Μετά την ανάπαυλα οι άμυνες των δύο ομάδων άνοιξαν, καθώς είχαν περισσότερους διαδρόμους απειλής των καλαθιών. Από την πλευρά των γηπεδούχων Μοναστηριώτης, Μαυράκης και Σπανίδης ήταν κομβικοί στις επιθέσεις, ενώ από τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Θάνος, Μανώλης και Γκιάτας, κυρίως από το ζωγραφιστό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Η Μία +Μία εκμεταλλεύτηκε την δύναμη στου Σπανίδη στη ρακέτα, αλλά και τα εύστοχα σουτ του Μπάτσιου και κέρδισε το ματς στις λεπτομέρειες. Αυτό που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν μειώσουν στο σκορ με τους Θάνο και Παγάνο Σπυρίδων. Το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού ήταν 43-38 υπέρ των Μονόκερων.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπάτσιος Κωνσταντίνος με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θάνος Σωτήριος με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Μία+Μία ( Μαυράκης): Γερόλυμος 5, Δάσκαλος 1, Λαγός,  Μαυράκης 9, Μοναστηριώτης 4, Μπάτσιος 8, Σπανίδης 11, Τζοτζόκος 1, Φιλιππίδης 4

Aballiers (Παγάνος): Γκιάτας 5, Θάνος Σωτήριος 17, Θάνος Νικόλαος 2, Καραγεώργης 2, Λιακόπουλος 3, Μανώλης 6, Παγάνος Σπύρος 3, Παγάνος Χρήστος

Τι μας άρεσε: Οι άμυνες των δύο ομάδων!