13/10/2023
Beer Team 12 7 12 5 - 36 -
Ano Liosia BC 8 9 17 16 - 50 -

Πήραν το «ροζ», φορτσάροντας στο τέλος τα Ano Liosia!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής της Development League, τα Ano Liosia όντας καλύτερα στη τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, κατάφεραν να πάρουν μία πανάξια νίκη κόντρα στη Beer Team με σκορ 36–50.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν είναι διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, καθώς οι δύο ομάδες ήταν ράθυμες, όντας άποντες για τρία αγωνιστικά λεπτά, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους  σε θέση οδηγού με σκορ 12-8. Οι Μεταξάς και Τζατζαράκης έκαναν θραύση μέσα από το ζωγραφιστό,πετυχαίνοντας από 5 πόντους έκαστος! Από την άλλη πλευρά, ο Παπαδιάς πραγματοποίησε ένα άκρως παραγωγικό επιθετικά παιχνίδι, σκοράροντας και τους οκτώ πόντους της ομάδα του σε αυτό το διάστημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “κιτρινόμαυροι” εμφανίστηκαν αλλαγμένοι προς το καλύτερο, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, πραγματοποίησαν επιμέρους 3-9 και πήραν κεφάλι στο σκορ με 15–17. Ωστόσο, η αντίδραση της παρέας του Μάριου Μαυράκη ήταν άμεση και με ένα σερί 4-0, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ της 19-17.

Η ομάδα του Ζαντιώτη ξεκίνησε και αυτή την περίοδο πάρα πολύ καλά, βρήκε σκορ έξω απ’ τη γραμμή των 6.75 στα πρόσωπα τον Πετρόπουλο και Παπαδιά, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 8 πόντους διαφορά(23-31)! Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει, καθώς με εφτά αναπάντητους πόντους μείωσαν σε 30-31, με τα Liosia να κλείνουν εντέλει το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 31-34!

Στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, καθώς κατάφεραν να δημιουργήσουν διψήφια διαφορά πόντων και να καταφέρουν να πάρουν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Development League με σκορ 36–50.

Betsson MVP ο Γιωργος Παπαδιάς με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασιστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Μεταξάς είχε 12 πόντους 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 10/26 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 6/11 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 15 κλεψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/37 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 6/11 βολές, 37 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 12, 1 κόψιμο και 22 λάθη!

Beer Team(Μαυράκης): Κρεκούκης 6, Μάριος Μαυράκης 1, Ανδρέας Μαυράκης 4, Μαχαλιάς 2, Μεταξάς 12, Σούλτης 4, Τζατζαράκης 7.

Ano Liosia(Ζαντιώτης): Ζαντιώτης 3, Καπόρης 7, Μπιρμπανάγος 2, Παπαδιάς 19, Παχούλης 5, Πετρόπουλος 11, Τσατόβ, Φρέρης 3.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο νικητών, αλλά και ο φοβερός Παπαδιάς!