23/05/2022
ΔΣΑ 20 8 11 12 - 51 -
Agrinio Cava Beers 7 18 14 7 - 46 -

Πρόβα play – off για το ΔΣΑ

Ο ΔΣΑ κέρδισε με 51 – 46 τη Dr. Pharmacy με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν πιθανότατα το ραντεβού τους για την πρώτη φάση των play – off. Ο ΔΣΑ πέτυχε την 4η νίκη του, χωρίς όμως να αλλάζει την τελική κατάταξη στην 7η θέση, ενώ η Dr. Pharmacy έμεινε στις 8 νίκες έχοντας σαφές προβάδισμα για την κατάληψη της 2ης θέσης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7 – 0, όμως ο ΔΣΑ στη συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου έκανε σερί 20 – 0 παίρνοντας διαφορά 13 πόντων.

Με σερί 15 – 2 η Dr. Pharmacy ισοφάρισε λίγο μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου, πήρε προβάδισμα ενός πόντου, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν στο +3 το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΔΣΑ με σερί 8 – 0 πήρε προβάδισμα, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σερί 9 – 1 της Dr. Pharmacy και τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 45 – 45. Έξαρχος και Ρόμπολας είχαν 1/2 βολές και έδωσαν προβάδισμα 2 πόντων στο ΔΣΑ, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν επιθέσεις για να προηγηθούν. Με το σκορ στο 47 – 45 στο τρίποντο του Ρέντζιου η μπάλα έπαιξε στο στεφάνι, αλλά δεν κατέληξε στο καλάθι και στη συνέχεια ο Ζαχαρόπουλος ευστόχησε σε δύο βολές. Ίδιο το σενάριο και στη συνέχεια με το Ρέντζιο να επιχειρεί τρίποντο και η μπάλα ξανά να φλερτάρει στο καλάθι, αλλά να μην καταλήγει μέσα και το Ζαχαρόπουλο να ευστοχεί σε δύο βολές. Ο Καλλιακμάνης μείωσε σε 51 – 46, ο Ψάρρης αστόχησε σε δύο βολές, όμως ο Έξαρχος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έδωσε τέλος στον αγώνα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Έξαρχος με 18 πόντους και ακολούθησαν ο Ρόμπολας που αναδείχθηκε Betsson MVP με 14 και ο Ζαχαρόπουλος με 12.

Για τη Dr. Pharmacy πρώτος σκόρερ ήταν ο Καλλιακμάνης με 11 και ακολούθησαν οι Διαμάντης και Ζαμπάρας με 10.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Ψάρρης 4, Ρόμπολας 14(1), Έξαρχος 18(1), Παρετσόγλου 1, Σαφαρίκας 2, Ζαχαρόπουλος 12(1).
PHARMACY (Λευτέρης Αραχωβίτης): Ρέντζιος 7(2), Διαμάντης 10(2), Καλλιακμάνης 11, Ροκοπάνος 2, Ράπτης 4, Τριμπόνης 2, Ζαμπάρας 10(1), Μολώνης.

Τι μας άρεσε. Ο ΔΣΑ σε πολλά παιχνίδια διεκδικεί τη νίκη μέχρι το τέλος. Απέναντι στη Dr. Pharmacy είχε την ηρεμία, την ψυχραιμία και λίγο την τύχη για να φτάσει στο “δίποντο”.
Τι δε μας άρεσε. Η Dr. Pharmacy έχει ποιότητα και αυτό το έχουμε ξαναπεί. Όμως πρέπει να βρει λύσεις, καθώς μέσα στο παιχνίδι της έχει κενά διαστήματα και χάνει την επαφή με το σκορ.