31/03/2024
West Side B.C 8 18 19 24 - 69 -
Τεμπελχανάδες 16 7 11 15 - 49 -

Προβάδισμα με καθαρό σκορ οι West Side!

Οι West Side μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο γήπεδο και με αιχμή του δόρατος τον Μπελεχάκη με δύο τρίποντα, προηγήθηκαν με 8 – 4. Στη συνέχεια οι Τεμπελχανάδες έσφιξαν τα λουριά στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν με εύστοχες βολές τον εκνευρισμό των γηπεδούχων και με πρώτο βιολί τον Σαμωνά με 7 πόντους και τον Δημαρά να προσφέρει 4, ξέφυγαν με double score(8-16).

Η εικόνα άλλαξε 180 μοίρες στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να επιβάλουν απόλυτα τον ρυθμό τους και να πηγαίνουν προπορευόμενοι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι West με άμυνα για σεμινάριο, τον Αθανασιάδη να κυριαρχεί μέσα στο ζωγραφιστό με 8 πόντους και τους Λέγκα – Νικολάου να σκοράρουν από τα 6.75, γύρισαν τούμπα την κατάσταση και μπήκαν μπροστά με 26 – 23. Στην φτωχή συγκομιδή των άστοχων φιλοξενούμενων, ο Φραγκογιάννης πέτυχε ένα τρίποντο με Σαμωνά και Κολιούση να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Οι West συνέχισαν όπως σταμάτησαν στην δεύτερη περίοδο, έλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό και ανέβαζαν σταδιακά τη διαφορά. Ο Γαλανόπουλος έγινε σημείο αναφοράς στο ξεκίνημα με κλεψίματα και 5 πόντους, ο Μπελεχάκης πήρε στην συνέχεια την μπαγκέτα με δύο τρίποντα και 8 πόντους συνολικά και ο Νικολάου έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με 4 πόντους, για το 45 – 34. Για τους Τεμπελχανάδες που έδειχναν εντελώς έξω απ’ τα νερά τους και παρέμεναν πολύ άστοχοι από μέση και μακρινή απόσταση, ξεχώρισε ο Φραγκογιάννης με 5 πόντους.

Στο τελευταίο και επεισοδιακό δεκάλεπτο, οι Weat ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και με κορυφαίο τον Ρηγόπουλο με 11 πόντους και τρίποντες βόμβες από Γαλανόπουλο(2) – Μπελεχάκη, πήραν μια πολύ σημαντική διαφορά ενόψει ρεβάνς. Στο απέναντι στρατόπεδο, οι Τεμπελχανάδες πλήρωσαν την κακή αμυντική λειτουργία τους και παρά την μεστή εμφάνιση του Φραγκογιάννη που πέτυχε 8 πόντους, δεν κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, χάνοντας με το ευρύ 69 – 49.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Μπελεχάκης με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Σαμωνάς με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

West Side(Αδελφόπουλος): Αδελφόπουλος, Αθανασιάδης 10(12ρ.), Γαλανόπουλος 11, Λέγγας 3, Μπελεχάκης 19, Νικολάου 13, Παντρευτάκης 2, Ρηγόπουλος 11(11ρ. - 8 ας.), Τριανταφυλλίδης.

Τεμπελχανάδες(Ανδρικόπουλος): Ανδρικόπουλός 3, Γκούμας 3(16ρ.), Δημαράς 8, Καραγεώργος 2, Κολιούσης 2, Παπαδόπουλος 2(13ρ.), Σαμωνάς 13(8ρ.), Φραγκογιάννης 16.