24/02/2020
Ιχώρ 17 6 7 7 - 47 -
Πήγασος 10 13 14 15 - 52 -

Προβάδισμα τετράδας ο Πήγασος.

Το απόγευμα της Κυριακής, 23 Φεβρουαρίου, στο κλειστό του Seven, για τον δεύτερο όμιλο της D1 είχαμε ντέρμπι ισοβαθμίας(11-4). Ο Πήγασος με την πίεση που άσκησε στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα κατάφερε να επικρατήσει με 47 – 52 του αποδεκατισμένου από απουσίες Ιχώρ.
Ισορροπημένο ήταν το ματς στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Ο Ιχώρ με 5 πόντους του Παππά, τρίποντο του Νάζου και δίποντο του Πετρίδη , είχε προβάδισμα απέναντι στον Πήγασο που έβρισκε λύσεις με Σταυρόπουλο, Κατινάκη και Λεγάκη (12 – 7.). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, δέχτηκαν μόνο ένα τρίποντο από τον Πάντα και με 7 δικούς τους πόντους από Γαλανάκη, Παππά και Πετρίδη έκλεισαν το δεκάλεπτο με 17 – 10.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιχώρ έβαλε μόνο έξι πόντους με βολές από Ευαγγέλου , Παππά και Πετρίδη, με αποτέλεσμα ο Πήγασος που πατούσε καλύτερα , με τον Ξυριδάκη να βάζει 7 συνεχόμενους πόντους και βοήθειες από Βουρλιώτη, Γιασαφάκη και Κατινάκη να διαμορφώσει το ισόπαλο 23-23 σκορ ημιχρόνου.
Πολύ δυνατά μπήκε ο Πήγασος στο τρίτο δεκάλεπτο και με Πάντα, Λεγάκη και Γιασαφάκη να τρέχουν σερί 0 – 7 προηγήθηκε με 23 – 30. Ο Ιχώρ προσπάθησε να επιστρέψει με Ευαγγέλου, Νάζο και Παππά να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, όμως ένα τρίποντο του Σταυρόπουλου και καλάθια από Γιασαφάκη και Ξυριδάκη έκαναν το σκορ 30 – 37.
Ο Βουρλιώτης πέτυχε το πρώτο καλάθι για το τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ο Ιχώρ με δύο τρίποντα του Νάζου και 4 πόντους του Παππά , έτρεξε σερί 10 – 0 παίρνοντας προβάδισμα με 40 – 39. Άμεση απάντηση από τον Πάντα, όμως ο Παππάς με 5 νέους πόντους έγραψε το 45 – 41. Στην συνέχεια ο Ρόκκας έδωσε εντολή στους παίχτες του να πιέσουν και τα αποτελέσματα φάνηκαν άμεσα. Ο Πάντας που έβγαζε πολλή ενέργεια στο παρκέ με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στον Πήγασο με 45 – 46. Ο Ευαγγέλου που έκανε κατάθεση ψυχής παίζοντας με τραυματισμό έγραψε το 47-46, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Πήγασο. Με περισσότερες δυνάμεις και τον Καρατζή να βάζει 5 τεράστιους πόντους προηγήθηκε 47-51 και ο Λεγάκης με μία ελεύθερη βολή διαμόρφωσε το τελικό 47 – 52.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μανώλης Λεγάκης με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 7 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Νάζος με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα.
Συνολικά ο Ιχώρ είχε 13/40 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 9/23 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 9 φορες την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.
Ο Πήγασος είχε 17/48 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 9/16 βολές, κατέβασε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 14 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.
Ιχώρ(Μπάστας): Πετρίδης 6, Σταμάτης (8 ρ.), Νάζος 12 (12ρ.), Ευαγγέλου 8 (8ρ.), Παππάς 19, Γαλανάκης 2 (9ρ.).
Πήγασος (Ρόκκας): Ρουσάκης (3 ας.), Καρατζής 5, Πάντας 13(6ρ.), Σταυρόπουλος 5, Κατινάκης 4 (6ρ.), Λεγάκης 6 (7ρ.), Γιασαφάκης 6(3ας.), Ξυριδάκης 9, Βουρλιώτης 4 (3ας.).
Τι μας άρεσε: Ήταν ντέρμπι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες και μέσα σε ωραίο μπασκετικό κλίμα!