09/04/2024
Beeranhas 16 20 14 15 - 65 -
Το Τρίτο Φύλο 14 12 17 7 - 50 -

Περιμένουν τους Proboraptors τα Beeranhas!

Στις 8 καλύτερες ομάδες της D2-League βρίσκονται τα Beeranhas, καθώς για το Top16 κέρδισαν το Τρίτο Φύλο με 65-50 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους από το ζευγάρι Proboraptors - Skroutz!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα Beeranhas στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Ευάγγελου και 4 του Κύρκου, προηγούνταν με 11-4, 5:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματά τους και με 5 πόντους του Καστρίνιου και τρίποντα των Κουτσώνα - Πανάγου, μείωσαν στο καλάθι, 16-14.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε το Τρίτο Φύλο και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, εκεί όπου με τρίποντα των Παππά, Πανάγου και Γκρέμπι, προσπέρασε με 16-20. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο Χαϊδάκης έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και με 14 δικούς του πόντους και τρίποντο του Δέτση, έστειλαν τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 36-26!

Ο Ευάγγελου πήρε εκ νέου μπρος στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και με 8 δικούς του πόντους και 4 του Χαϊδάκη, έδωσαν για πρώτη φορά αέρα 13 πόντων στα Beeranhas, 48-35, 4:00 για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Για ακόμη, όμως, μια φορά η παρέα του Καστρίνιου αντέδρασε και με 9 πόντους του Παππά και 5 του Τσανικίδη, μείωσε στους 7, 50-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Χαϊδάκη, Κύρκο και Ευάγγελου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 65-50! Ξέμεινε από δυνάμεις στο φινάλε του αγώνα το Τρίτο Φύλο, με τον Παππά να ξεχωρίζει με τους 5 πόντους που πέτυχε.

Betsson MVP των Beeranhas ο Χαϊδάκης με 25 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 5/11 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος του Τρίτου Φύλου ο Παππάς με 20 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 3/7 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Beeranhas (Χαϊδάκης): Αναγνωστόπουλος 2, Δέτσης 3 (1), Χαϊδάκης 25 (3), Ευαγγέλου 18 (2), Κουγιεντάκης 2, Κύρκος 10, Μιχαηλίδης 3, Μπαλατσούκας 2, Σταμάτης

Το Τρίτο Φύλο (Καστρίνιος): Γκρέμπι 5 (1), Καστρίνιος 5, Κουτσώνας 3 (1), Μισόκαλος 2, Πανάγος 10 (1), Παππάς 20 (3), Τσανικίδης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η αμυντική λειτουργία των Beeranhas και η εμφάνιση των Χαϊδάκη - Ευαγγέλου!