20/01/2024
Proboraptors 20 14 20 23 - 77 -
Gul’dan Warlocks 8 6 10 11 - 35 -

Proboraptors S01-E17!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, αφού από τα πρώτα λεπτά δεν άφησαν τους Gul’dan Warlocks να πάρουν ανάσα με το επιβλητικό τους μπάσκετ, τις σφιχτές, τους άμυνες και τις κόντρα αντεπιθέσεις τόσο του Σαχά όσο και του Αβούρη, έκαναν το εντυπωσιακό σερί 20-8. Από την άλλη μεριά οι Gul’dan Warlocks δεν μπόρεσαν να αντεπεξέλθουν καθόλου στον ρυθμό των γηπεδούχων, σκοράροντας μόλις 8 πόντους.

Αρχή δευτέρου δεκαλέπτου και η εικόνα δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν συνέχεια κόντρα αντεπιθέσεις με κύριο δράστη τον Κατσιμίχα και να τον ακολουθεί στο σκοράρισμα ο Βαλέτζης και διαβάζοντας υποδειγματικά το γήπεδο, βγάζοντας εξαιρετικές ασίστ ο Αβούρης, εξασφάλισαν διαφορά 20 πόντων! Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν παραγωγικοί και κατάφεραν να πετύχουν μόνο 6 πόντους. Λήξη πρώτου ημιχρόνου 34-14.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πράσινοι κυριάρχησαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, αφού με την πλειοψηφία της ομάδας να σκοράρει ακατάπαυστα, διεύρυναν περισσότερο τη διαφορά. Ο κύριος πυλώνας σκοραρίσματος των Gul’dan Warlocks ήταν με 4 πόντους ο Κεχαγιάς. Το σκορ μετά το τέλος της τρίτης περιόδου είχε διαμορφωθεί σε 54-24.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκορ, έκλεισαν περισσότερο την άμυνα τους και επικράτησαν δίκαια 77-36

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/20 βολές, 31/58 δίποντα και 1/12τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, 1 τάπα και έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/5 βολές,  13/39 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, και έκαναν 17 λάθη

Betsson mvp για τους γηπεδούχους, ο Σαχάς με 22 πόντους. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, είχε  κλεψίματα, 1 τάπα, 2 ασίστ και 2 λάθη. Πολυτιμότερος των φιλοξενούμενων, ο Κεχαγιάς  με 10 πόντους. Πήρε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και έκανε 1 λάθος.

Proboraptors(Αβούρης): Αβούρης 21, Βαλέμτζης 8, Κατσιμίχας 10, Μουσούντας 10,Σαχάς 22, Τραιφόρος 6

Gul’dan Warlocks(Κεχαγιάς): Κεχαγιάς 10, Κωνσταντόπουλος 2, Λιάπης 4, Λουκίσσας 3, Μαμουτζής, Μήτσας 8, Πέτροβιτς 8

Τι μας άρεσε: Η επιθετική πολυφωνία των Proboraptors