17/10/2019
Kasonic Beers 8 17 9 23 - 57 -
Aladalon 14 17 19 24 - 74 -

Προετοιμάζονται εν όψει πρωταθλήματος οι Aladalon!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Enersize, οι Kasonic Beers υποδέχτηκαν τους Aladalon. Σε ένα παιχνίδι του 21ου ομίλου του Winter Cup, χωρίς βαθμολογική σημασία, οι φιλοξενούμενοι με τους Χρήστο Μιχαηλίδη(18π.), Μελανοφρύδη(11π.) και Βαγγέλη (11π.) πέτυχαν μια δίκαιη επικράτηση κόντρα στην παρέα των Γιώργου Ζυγούρη(18π.) και Σιαμόπουλο(17π.) που ακόμη αναζητούν τα πατήματά τους. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 57-74, ενώ πλέον αμφότερες οι δύο ομάδες αφήνουν πίσω το Κύπελλο και αναμένουν την έναρξη του πρωταθλήματος.

To σκορ άνοιξε στην πρώτη περίοδο για τους Aladalon ο Βαγγέλης, αλλά η απάντηση για το 2-2 δεν άργησε να έρθει από τον Σιαμόπουλο. Ο Αλέξανδρος Μιχαηλίδης μίλησε για τους φιλοξενούμενους και παρά την προσπάθεια των Kasonic να ισοφαρίσουν με το τρίποντο του Προσηλιακού, το σκορ διαμορφώθηκε σε 7-10 δυόμιση λεπτά πριν την λήξη. Στις τελευταίες επιθέσεις, τα εύστοχα καλάθια από Μιχαηλίδη Αλέξανδρο και Βασίλειο έγραψαν το επιμέρους σκορ 8-14.

Στην δεύτερη περίοδο οι Kasonic κρατήθηκαν κοντά στο σκορ με το τρίποντο του Ζυγούρη Γιώργου να μειώνει στους πέντε, στα πρώτα δύο λεπτά. Την απάντηση έδωσε ο Ιορδάνης Μιχαηλίδης για το 13-21, και στα επόμενα λεπτά οι Aladalon κράτησαν μια απόσταση ασφαλείας στους οκτώ πόντους. Δύο βολές του Γιώργου Ζυγούρη και ένα καλάθι του Κόκκαλη έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 25-31.

Την διαφορά τους έχτισαν στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, καθώς οι Kasonic κατάφεραν να γράψουν μόλις εννέα πόντους στο σύνολο με τους Κόκκαλη, Ζυγούρη Βαγγέλη, Ζυγούρη Γιώργο και το τρίποντο του Γαβριήλ στη λήξη του χρόνου. Στον αντίποδα οι Aladalon που βρέθηκαν σε εξαιρετικό βράδυ, έγραψαν 19 πόντους με πρωταγωνιστή τον Μιχαηλίδη Χρήστο ο οποίος σημείωσε οκτώ προσωπικούς πόντους αλλά και τον Βαγγέλη με οκτώ δικούς του αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 34-50.

Η τελευταία περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν βρει τα πατήματά τους, αλλά το σενάριο της ανατροπής δεν φαινόταν πιθανό. Παπαδόπουλος με έξι προσωπικούς πόντους και Σιαμόπουλος με δέκα αντίστοιχα ανέλαβαν την επίθεση των Kasonic, ενώ για τους φιλοξενούμενους τα ηνία κράτησαν Μιχαηλίδης Χρήστος(7π.) και Μιχαηλίδης Ιορδάνης(4π.), κλείνοντας την αναμέτρηση με τελικό σκορ 57-74.

Στο τέλος του αγώνα οι Κasonic Beers είχαν 17/52 δίποντα(32,6%), 6/19 τρίποντα(31,6%) και 5/10 βολές(50%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, πραγματοποίησαν 9 κλεψίματα ενώ έκαναν 15 λάθη. Στον αντίποδα οι Aladalon είχαν 25/46 δίποντα(54,3%), 5/15 τρίποντα(33,3%) και 9/17 βολές (52,9%). Αντίστοιχα πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ και έκαναν 12 κλεψίματα, 14 λάθη και 6 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Γιώργος Ζυγούρης με  18 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα(40%), 3/9 τρίποντα(33,3%) και 1/1 βολές(100%) ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους νικητές ξεχώρισε ο Ιορδάνης Μιχαηλίδης με 10 πόντους έχοντας 3/7 δίποντα (42,8%), 1/1 τρίποντα(100%) και 1/4 βολές(25%) ενώ παράλληλα έγραψε 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 25:30 λεπτά συμμετοχής.

Kasonic Beers: Προσηλιακός 6(2), Γαβριήλ 3(1), Παπαδόπουλος 9, Ζυγούρης Βαγγέλης, Ζυγούρης Γιώργος 18(3), Αχιλλαδέλης, Σιαμόπουλος 17, Γκόνης, Κόκκαλης 4

Aladalon: Αθανασάκος 6, Μιχαηλίδης Αλέξανδρος 10(2), Μιχαηλίδης Ιορδάνης 10(1), Παπαδόπουλος 2, Παυλίδης 6, Μελανοφρύδης 11, Μιχαηλίδης Χρήστος 18(2), Βαγγέλης 11

Τι μας άρεσε: Καλές συνεργασίες των Aladalon στην επίθεση, ενώ άκρως ανταγωνιστικοί εμφανίστηκαν οι Kasonic στο πρώτο ημίχρονο.