27/12/2022
War Gamers 16 10 23 19 - 68 -
Hood BC 22 25 18 17 - 82 -

Πρόκριση με... μπασκετάρα η Hood!

Παίζοντας μπάσκετ υψηλού επιπέδου, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, η Hood επικράτησε των War Gamers και προκρίθηκε στους "16" του Basketaki Cup.

Παρά τις αρκετές και σημαντικές απουσίες της, η Hood έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και με τρίποντες "βόμβες" των Σιφναίου, Ζέγγου και Σαρρή, προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 16-22. Οι γηπεδούχοι που στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Καραγιάννη, θα έπρεπε να "σφίξουν" την άμυνά τους και να κάνουν καλύτερες επιλογές στην επίθεση για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Πατσάκα εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα των αντιπάλων της και την ευστοχία της από μακρινή και μέση απόσταση έστειλε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και έκανε τεράστιο βήμα για τη νίκη - πρόκριση. Οι "πολεμιστές" σκόραραν με το... σταγονόμετρο, συνέχισαν να παίζουν κακή άμυνα και είδαν το έργο τους να γίνεται πολύ δύσκολο εν όψει συνέχειας. Σκορ ημιχρόνου, 26-47.

Οι War Gamers με πρωταγωνιστές τους Καραγιάννη και Προσελέντη έγιναν πιο παραγωγικοί και δραστήριοι στην επανάληψη. Η διαφορά ωστόσο παρέμεινε σε... εξωγήινα επίπεδα χάρη στον φοβερό και τρομερό Ζέγγο και τον πάντα σταθερό Σιφναίο. Το 49-65 του τρίτου δεκαλέπτου έκανε την ομάδα του Πατσάκα μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να κάνουν την... αντεπίθεσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους Παρίσο, Διαμαντή και Προσελέντη, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν γκρέμισαν ότι έχτισαν με κόπο στα προηγούμενα δεκάλεπτα. Έτσι, με άψογη διαχείριση, μεγάλες επιθέσεις και καλάθια σε σημαντικά σημεία του παιχνιδιού, η Hood πήρε μια σπουδαία νίκη με 68-82 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζέγγος με 25 πόντους (3/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7/10 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/43 δίποντα, 7/32 τρίποντα και 19/30 βολές. Οι γηπεδούχοι είχαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/36 δίποντα, 10/31 τρίποντα και 14/26 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 22 ασίστ.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Γιαννόπουλος, Διαμαντής 20 (3), Θεοφανόπουλος, Θεοδωρικάκος 1, Καραγιάννης 38 (3), Κωνσταντίνου, Λαζαράκος, Μέμεζας 2, Πάτερος 2, Παρίσος, Προσελέντης 5

Hood (Πατσάκας): Ζέγγος 25 (4), Λαύκας 5, Μπέσιος 2, Πρωτόγερος 10, Σαρρής 14 (4), Σιφναίος 22 (2), Στεφόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο της Hood.