11/06/2023
Ellinoroston Celtics 15 16 8 19 - 58 -
Brooklyn Nerds 17 12 12 12 - 53 -

Πρόκριση με εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο το... τριφύλλι!

Ένα μοιρασμένο παιχνίδι και ένας αγώνας που ήταν αμφίρροπος μέχρι τέλους, με τους Ellinoroston Celtics να επικρατούν των Brooklyn Nerds με τελικό σκορ 58-53 στον Κολωνό.

Όμορφα μοιρασμένο το παιχνίδι, κατοχές σετ και η μπάλα περνούσε συχνά πυκνά στο "ζωγραφιστό", με τους Χωριανόπουλο και Ζαμάνη να... χτυπούν κοντά στο καλάθι και τον Φυλακτό με τον Αλεξίου να απαντούν για τους πράσινους, μέχρι ο Κοντορουχάς με δύο τρίποντα και Γουρνέλος με άλλο ένα... ανάψουν το παιχνίδι, για το 15-17 πρώτου δεκαλέπτου.

Με κάθε τρόπο έβρισκαν να σκοράρουν οι "μπλε" στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Παπαναστασίου και Κοντορουχά να παίρνουν την κατάσταση επ' ώμου και να προσπαθούν να... κρατήσουν την αντεπίθεση των Τσίλη, Αλεξίου και Γουρνέλη, με το ημίχρονο να είναι εξαιρετικό και να κλείνει με τους Celtics μπροστά με 31-29.

Ένα σερί 0-7 έδωσε τα ηνία του αγώνα στους Brooklyn Nerds, οι οποίοι με ψυχωμένα καλάθια από Παπαναστασίου και Χωριανόπουλο ήταν μπροστά με 38-41 στα μέσα τις πρώτης περιόδου, η οποία εν τέλει έκλεισε στο 39-41, με το παιχνίδι να έχει ένταση και δυναμισμό!

Ήταν τόσο αποφασισμενοι και τόσο καλοί επιθετικά, που το ροζ φύλλο αγώνα δεν μπορούσε να τους ξεφύγει! Με ένα 19-12 επιμέρους σκορ και έξυπνες επιλογές στο επιθετικό μισό, οι Celtics πήραν τη νίκη με το τελικό 58-53 στο κλειστό του Κολωνού.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Αλεξίου με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη. Από Nerds ξεχώρισε ο Νίκος Κοντορουχάς με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 19/53 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 11/19 βολές, 48 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 12 κλεψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/35 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 6/12 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα και 19 λάθη.

Ellinoroston Celtics (Φυλακτός): Αλεξίου 21, Γουρνέλος 14, Δαυίδ 2, Μαλτέζος 9, Νάστος, Παπαϊάκος, Τσίλης 5, Φυλακτός 7.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Ζαμάνης 2, Καραδάκης, Κοντορουχάς 15, Πανδής 9, Παπαναστασίου 5, Φορτσάτος 20, Χωριανόπουλος 2.

Τί μας άρεσε: Το πολύ όμορφο μπάσκετ!