29/09/2022
Aguanile 15 30 21 21 - 80 -
Buzzer Eaters 8 5 9 14 - 38 -

Πρόκριση με εμφατικό τρόπο για την Aguanile!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, η Aguanile επικράτησαν εύκολα των… αποδεκατισμένων Buzzer Eaters με 80-38, έκανε το 2/2 στο Basketaki Cup και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο ανταγωνιστικό της αναμέτρησης. Οι μόλις πέντε φιλοξενούμενοι σκόραραν με τους Βουνισέα και Δεδεμάδη και έμειναν κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και με τους Καλαφάτη, Σιαμπλή και Ρουκουνάκη, διαμόρφωσαν το υπέρ τους 15-8, ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Μέχρι το 13’ το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 20-15. Σ’ εκείνο το σημείο οι παίχτες της Agaunile ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έβγαλαν πολλούς αιφνιδιασμούς και με πρωταγωνιστές τους Αξαμπανόπουλο, Σιμιτσόπουλο και Ρουκουνάκη έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 18-0. Έτσι, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +17 (38-15) στο τέλος του ημιχρόνου.

Το.. σερί της Aguanile συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την διαφορά να ξεπερνάει τους 30 πόντους (47-15). Οι Buzzers Eaters που είχαν επηρεαστεί πλήρως από την εξέλιξη του παιχνιδιού, σκόραραν με τους Γιάννο και Βουνισέα, ωστόσο το σκορ είχε ξεφύγει για τα καλά. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Γκέγκιου στο +35 (59-24).

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ χωρίς σκοπιμότητες. Η Aguanile έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, δοκίμασε σχήματα εν όψει συνέχειας και έφτασε στη νίκη με το εντυπωσιακό 80-35. Οι Buzzers Eaters θα αφήσουν πίσω το συγκεκριμένο παιχνίδι και θα επικεντρωθούν στο πρωτάθλημα και στον στόχο που έχουν θέσει.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ρουκουνάκης με double double και 16 πόντους (5/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/9 βολές, 17 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 3/ δίποντα (52%), 2/13 τρίποντα (15%) και 10/14 βολές (71%). Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/46 δίποντα (26%), 1/18 τρίποντα (6%) και 11/22 βολές (50%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ.

Aguanile (Γκέγκιος): Αξαμπανόπουλος 14, Καλαφάτης 9, Ρουκουνάκης 16, Σιαμπλής 14 (1), Σιμιτσόπουλος 18, Συκαράς 7 (1), Χρυσοσπάθης 2

Buzzer Eaters (Μπάλτας): Βουνισέας 9, Γιάννος 14 (10 ριμπ.), Δεδεμάδης 13 (1), Καύκας (13 ριμπ.), Μαγουλάς 2

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι νικήτες και οι ωραίες συνεργασίες που έβγαλαν με τους ψηλούς.

Τι δεν μας άρεσε: Το λειψό ρόστερ των Buzzer Eaters.