24/09/2023
Saint Pauli 22 17 11 18 - 68 -
Kill Beer 10 20 12 23 - 65 -

Πρόκριση με καρδιοχτύπι για τους Saint Pauli!

Το μεσημέρι της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Saint Pauli διπλασίασαν τις νίκες τους στη φάση των ομίλων του Basketaki Cup, επικρατώντας της Kill Beer με 68-65 και παίρνοντας το εισιτήριο για την knock out φάση του θεσμού. Μεγάλη αντίδραση και παρά λίγο ''κλοπή'' της νίκης από την ομάδα των Μπογέα - Τσελίκη - Τσοκαντά που σούταρε με εκπληκτικά ποσοστά πίσω από τα 6.75μ. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με σπασμένα φρένα μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες του Καραμπά, χτίζοντας διψήφιο προβάδισμα από νωρίς και έχοντας την τριπλέτα των Κονταρίδη (6π.), Πιτένη (6π.) και Τζοβάρα (6π.) σε πολύ καλή κατάσταση. Λίγα πράγματα στο ξεκίνημα από τους φιλοξενούμενους που, παρά την προσπάθεια των Μπογέα (3π.), Τσοκαντά (3π.), Τσελίκη (2π.) και Κοτσομύτη (2π.) βρέθηκαν στο -12. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 22-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η Kill Beer παρουσιάστηκε βελτιωμένη και με τρίποντη καταιγίδα από Μπογέα, Ναλμπαντούδη και Κοτσομύτη ισορρόπησε προσωρινά το ματς. Στην αντίπερα όχθη, οι Saint Pauli συνήλθαν με το time out που οι ίδιοι κάλεσαν και με καλάθια των Λεμονίδη (8π.), Κονταρίδη (4π.) και Πιτένη (3π.) ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα. Σκορ ημιχρόνου, 39-30.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε αισθητά, με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και το επιμέρους σκορ να γράφει 11-12. Τσελίκης (4π.), Ναλμπαντούδης (3π.), Κοτσομύτης (3π.) και Τσοκαντάς (2π.) οδηγούσαν επιθετικά τους φιλοξενούμενους, ενώ οι μετέπειτα νικητές απαντούσαν με Πιτένη (6π.), Λεμονίδη (2π.) και Κονταρίδη (2π.), παραμένοντας έτσι σε θέση οδηγού. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα έδειχναν ότι οι Saint Pauli θα συλλέξουν το ροζ φύλλο χωρίς δράματα. Η Kill Beer, όμως, δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της λέξη. Με φοβερή αντεπίθεση διαρκείας και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπογέα (13π.), αλλά και τους Τσελίκη (5π.) - Ναλμπαντούδη (4π.), οι φιλοξενούμενοι οδήγησαν το ματς στις ειδικές καταστάσεις. Οι Saint Pauli, παρότι φλέρταραν με την αυτοκτονία έχοντας πολύ κακές επιλογές στα τελευταία λεπτά, ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν τελευταίοι, με τον Betsson mvp Πιτένη (12π.) να ολοκληρώνει την νέα καταπληκτική του εμφάνιση.

Στο τέλος του αγώνα, οι Saint Pauli είχαν 22/53 δίποντα, 6/15 τρίποντα και 6/17 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Kill Beer είχε 8/27 δίποντα, 13/37 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αριστοτέλης Πιτένης με 27 πόντους, έχοντας 8/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μπογέας με 22 πόντους, έχοντας ½ δίποντα, 6/13 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Saint Pauli (Καραμπάς) : Καραμούλας 3, Καραμπάς, Καρυοφύλλης, Κονταρίδης 12, Λεμονίδης 20 (2), Πιτένης 27 (2), Τζοβάρας (2).

Kill Beer (Γεωργιόπουλος) : Γεωργιόπουλος, Θανάσης, Κοτσομύτης 8 (2), Κουτσιούκης, Μπογέας 22 (6), Ναλμπαντούδης 13 (3), Παντελόπουλος 2, Τουργέλης, Τσελίκης 13 (1), Τσοκαντάς 7 (1).

Τι μας άρεσε : Το δραματικό φινάλε της αναμέτρησης.