21/07/2020
New York Pic-Knicks 9 6 13 12 - 40 -
Flood BC 6 9 10 19 - 44 -

Πρόκριση με «σκούπα» οι Flood!

Σε ένα παιχνίδι με πολλές στιγμές έντασης, οι Flood επικράτησαν για δεύτερη φορά των New York Pic-Knicks με 44-40 και τσέκαραν το εισιτήριο για την οκτάδα της Development 2. Με σημείο αναφορά την πολύ καλή άμυνα, οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν στη μεγαλύτερη διάρκεια τον ρυθμό απέναντι στους New York Pick-Knicks που είχαν μεγάλη νευρικότητα στο παιχνίδι τους και δίκαια έφτασαν στη νίκη.

Με πολύ μεγάλη διάθεση ξεκίνησαν το ματς οι New York Pic-Knicks και επιχείρησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Με όπλο την πιεστική άμυνα, έβαλαν δύσκολα στους Flood και προηγήθηκαν 7-4 στα μισά της πρώτης περιόδου. Το σκηνικό, ωστόσο, άλλαξε τελείως στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου. Λάθη, βιαστικές επιλογές και αστοχία είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, με τους γηπεδούχους πάντως να συντηρούν το προβάδισμα (9-6).

Τα ποσοστά ευστοχίας των δύο ομάδων δεν βελτιώθηκαν στη δεύτερη περίοδο. Οι Flood προσπαθούσαν να βρουν σκορ με μακρινά σουτ, χωρίς όμως επιτυχία. Παρόλα αυτά, μέσω της εξαιρετικής τους άμυνας, κράτησαν τον αντίπαλο στο μηδέν για περίπου επτά λεπτά, ενώ στην επίθεση βρήκαν πόντους αξιοποιώντας τις δεύτερες ευκαιρίες από επιθετικά ριμπάουντ και πήραν το προβάδισμα (9-12). Ο Αντωνόπουλος έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των New York Pic-Knicks, όμως το μεγαλύτερο πρόβλημα των γηπεδούχων ήταν η νευρικότητα. Έστω κι έτσι έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν σε 15-15, σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Τα λάθη και η αστοχία συνέχισαν να έχουν κυρίαρχο ρόλο και στην επανάληψη, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα καμία εκ των δύο ομάδων να μην μπορεί να βρει ρυθμό. Οι New York Pic-Knicks ανέκτησαν το προβάδισμα (21-17) με Αντωνόπουλο – Δημητρέλλο, την ίδια στιγμή που οι Flood επέμεναν στα μακρινά σουτ, τα οποία ωστόσο δεν έφερναν αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά βρήκαν σκορ από βολές, καθώς ο αντίπαλος είχε συμπληρώσει ομαδικά φάουλ και με το πρώτο εύστοχο τρίποντο, μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες, του Αλικανιώτη προσπέρασαν (24-25), ωστόσο δεν έμειναν σε θέση οδηγού (28-25).

Οι New York Pic-Knicks μπήκαν δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και πολύ γρήγορα αποσπάστηκαν για πρώτη φορά με διαφορά 7 πόντων (32-25), όμως η αντίδραση των Flood δεν άργησε να έρθει. Με σημείο αναφοράς ξανά την άμυνα και μπροστάρη στην επίθεση τον Ζαφειρόπουλο απάντησαν με σερί 8-0, μπαίνοντας σε θέση οδηγού (32-33) έξι λεπτά πριν το φινάλε. Ακολούθησαν διαμαρτυρίες από πλευράς New York Pic-Knicks για διαιτητικές αποφάσεις, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του Τσαγκάρη με δύο τεχνικές ποινές. Αυτοί που δεν επηρεάστηκαν ήταν οι Flood. Έμειναν προσηλωμένοι στον στόχο τους και προηγήθηκαν με 39-33 δύο λεπτά πριν το τέλος, βάζοντας τέλος στις ελπίδες πρόκρισης του αντιπάλου. Το τελικό 44-40 σφράγισε την πρόκριση των Flood στην οκτάδα της Development 2.

Συνολικά οι New York Pic-Knicks είχαν 15/69 εντός πεδιάς, 2/19 τρίποντα και 8/17 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 42 ριμπάουντ (10-32), μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Από την άλλη, οι Flood είχαν 15/63 εντός πεδιάς, 1/25 τρίποντα και 13/21 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 58 ριμπάουντ (16-42), μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

NY Pic-Knicks (Μαργαρίτης): Δημητρέλλος 3, Σπηλιωτόπουλος 7, Αντωνόπουλος 4, Βασιλείου 6, Νάννος 2, Αθανασίου 8 (9ρ.), Τσετσίκας, Ζαχαριάδης 6 (11ρ.), Τσαγκάρης 4.

Flood (Ασπιώτης): Ζαφειρόπουλος 13 (14ρ.), Δεδούσης, Τσάπας 15 (12ρ.), Παπαϊωάννου 2, Ασπιώτης 4 (9ρ.), Αλικανιώτης 3, Χριστοφίλης 7.

Τι μας άρεσε: Κακό από πλευράς ποιότητας ήταν το παιχνίδι, ωστόσο οι Flood επέδειξαν μεγάλη υπομονή, ειδικά στην επίθεση, κυριάρχησαν στο κομμάτι των ριμπάουντ και έφτασαν δίκαια στη δεύτερη νίκη και την πρόκριση