Aladalon 14 14 13 9 9 59 -
New York Fix 11 16 7 16 2 52 -

Πρόκριση μέσω παράτασης για τους Aladalon!

Την πρόκριση για την επόμενη φάση του Basketaki Cup εξασφάλισαν οι Aladalon καθώς επικράτησαν δύσκολα στην παράταση των New York Fix.

Καλύτεροι ήταν οι Aladalon στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με πρωταγωνιστές τους Λίτσα, Μελανοφρύδη και Σεφέρη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 14-11. Οι Fix με την σειρά τους έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στους Καλπακίδη και Παύλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρήκαν τα πατήματά τους και έπαιξαν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση του αντιπαλουι, πέρασαν την μπάλα στο ζωγραφιστό, πήραν σκορ από τους Σαλτουρίδη και Μελανοφρύδη και διατήρησαν με νύχια και με δόντια το υπέρ τους προβάδισμα (28-27). Οι φιλοξενούμενοι με ωραίες συνεργασίες, όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πολυφωνία στην επίθεση, έδειξαν έτοιμοι να κάνουν την... αντεπίθεσή τους.

Οι Aladalon με ρεσιτάλ άμυνας και πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Βαγγέλη, έτρεξαν ένα σερί 13-4, έχτισαν διψήφια διαφορά (41-31) και έδειξαν ότι είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση. Οι Νεοϋορκέζοι που ήταν τελείως εκτός ρυθμού, είδαν τον Κοκολάκη να σκοράρει από την περιφέρεια με buzzer beater, να μειώνει σε 41-34 και να τους διατηρεί ζωντανούς στην διεκδίκηση της νίκης.

Δραματικό σε εξέλιξη ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Fix με κατάθεση ψυχής, σπουδαίες άμυνες και τρίποντα των Καλπακίδη και Αγρέβη έφεραν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (50-50). Οι "κόκκινοι" που αναδιοργανώθηκαν, είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, όμως αστόχησαν στην τελευταία επίθεση. Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα του Αθανασάκου ήταν πιο ψύχραιμη και καλύτερη στα σημεία, έτρεξε επιμέρους σκορ 9-2 και κατάφερε να πάρει τη νίκη - πρόκριση για την επόμενη φάση του Basketaki Cup. Οι Fix ξέμειναν από δυνάμεις στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού και δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την σπουδαία ανατροπή.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μελανοφρύδης με 12 πόντους (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/59 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 9/12 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/36 δίποντα, 6/27 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Aladalon: Αθανασάκος 2, Βαγγέλης 11, Λίτσας 11 (1), Μαρκοπουλιώτης, Μαχαίρας 7 (1), Μελανοφρύδης 12, Παπαχρήστου 2, Σαλτουρίδης 10, Σδούγκας 2, Σεφέρης 2, Συλιγνάκης

New York Fix: Αγρέβης 5 (1), Καλπακίδης 9 (2), Κοκολάκης 3 (1), Κολέτσος, Κουτούζος 7 (1), Πλατανίτης 11, Χατζής 13 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ και η θέληση που έδειξαν για τη νίκη.