15/11/2023
Miami Heets 25 15 26 17 - 83 -
Tripodiakos 21 14 19 23 - 77 -

Η πρόκριση βάφτηκε στα χρώματα των Miami Heets!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό ‘’Ανδρέας Παπανδρέου’’ για το θεσμό του Basketaki Cup, οι Miami Heets μετά από ένα παιχνίδι που αποτέλεσε διαφήμιση για τη διοργάνωση νίκησε τον Tripodiako με σκορ 83-77 και κατέκτησε δίκαια το εισιτήριο που οδηγεί στις 32’ καλύτερες ομάδες του θεσμού!

Τα πρώτα μηνύματα, όσον αφορά την επιθετική συνολική συγκομιδή των δύο ομάδων, για το τι θα παρακολουθούσαμε στη συνέχεια του παιχνιδιού τα λάβαμε από το ξεκίνημα του αγώνα! Ο κόουτς Σάμιος, από τη μία πλευρά, ευτύχησε να δει τον Δευτεραίο να πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνιση με τη φανέλα των Heets και συνεπικουρούμενος από τον εκπληκτικό και άρτι αφιχθείς από Λονδίνο, Πάνο Σωτηρελο, έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 25-21! Στο αντίπαλο στρατόπεδο Παύλο Αλεξανδρής έτριβε τα χέρια του από ικανοποίηση, βλέποντας τον κλώνο του Mike James, Στέλιο Κόπτσα, να μας χαρίζει μοναδικής ομορφιάς φάσεις  στο παρκέ του ΓΣΠ, αποτελώντας τον ουσιαστικότερο λόγο που ο Tripodiakos έμεινε κοντά στο σκορ!

Η συνέχεια είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 15-14! Ο Αναστασίου ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα, επιβεβαιώνοντας ότι δίκαια θεωρείται ο πιο επιδραστικός παίκτης της ομάδας του Σάμιου και με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο οδήγησε τους Heets στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με σκορ 40-35! Στον αντίποδα, οι Σαρλής, Νίκας και Πιτταράς κυριάρχησαν κάτω από τα δύο καλάθια, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Θεοδωρικάκου έξω από τη γραμμή των 6.75!

Το τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού είχε εκ νέου την υπογραφή του Πάνου Σωτηρέλου, με το play-maker των γηπεδούχων να πραγματοποιεί top εμφάνιση σε δημιουργικό, αλλά και σε εκτελεστικό επίπεδο , βοηθώντας την ομάδα του να πραγματοποιήσει το καλύτερο επιθετικά δεκάλεπτο στο παιχνίδι! Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι άργησαν να εμφανιστούν στο παρκέ, με αποτέλεσμα το τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει στο μείον δώδεκα με σκορ 66-54! Ο Κόπτσας ήταν στιγμές που έμοιαζε να παλεύει μόνος του απέναντι σε όλους τους Heets, τελειώνοντας τη περίοδο με 11 πόντους στο ενεργητικό του!

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι Heets με τον Αλογοσκούφη να πετυχαίνει ένα τεράστιο σουτ τριών πόντων, τον Δρίτσα να πραγματοποιεί ένα από τα γνωστά τρελά καλάθια και τους υπόλοιπους να ακολουθούν, άντεξαν στη πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος και δη ο Σαρλής(10π), με τον ήχο από τη κόρνα λήξης γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια πανάξια νίκη πρόκριση με σκορ 83-77!

Betsson MVP Παναγιώτης Σωτηρέλος με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Μανώλης-Σαρλής είχε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Οι Miami Heets είχαν 28/54 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 9/21 βολές, 50 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/36 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 18/29 βολές, 40 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 11 λάθη .

Miami Heets(Σάμιος): Αλογοσκούφης 9, Αναστασίου 13, Βαντής, Δευτεραίος 16, Δρίτσας 14, Κουρκουλος 4, Μαρινάκης 2, Παπαδόπουλος, Σωτηρέλλος 15, Ταγματάρχης 4, Τζουβανάκης 6.

Tripodiakos(Αλεξανδρής): Θεοδωρικάκος 4, Καλδής 6, Καψής 2, Κόπτσας 29, Μανώλης-Σαρλής 22, Νίκας 3, Πιτταράς 11, Τσαγκάρης.

Τι μας άρεσε : Το παιχνίδι στο συνολο του, που μας χάρισαν οι δύο ομάδες!