02/04/2024
G-vana 28 6 21 12 - 67 -
Fast Break 16 18 12 14 - 60 -

Νίκη και στο δεύτερο και πρόκριση για G-Vana!

Νίκησε και στο δεύτερο παιχνίδι η G-Vana τους Fast Break στο ΣΕΦ με 67-60, υπερασπίστηκε παράλληλα και τη νίκη με 5 πόντους στο πρώτο παιχνίδι και πέρασε στα προημιτελικά, όπου εκεί θα αντιμετωπίσει τους Valhalla Phantoms για την πρόκριση στο Final Four.

Ο Θάνος ήταν άλλο επίπεδο, ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, ήταν άκρως επιθετικός και έβαλε τη G-Vana από νωρίς μπροστά. Ο Μαντζιώρης δεν τον άφησε... μόνο του, πήρε τα σουτάκια του από κοντά και έδωσε μάχες με τον θετικότατο Αρβανιτέλλη, ο οποίος έβαλε τα 2 πρώτα του σουτ και κράτησε τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους, με τον Μοσχόπουλο να απαντά άμεσα και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 28-16. Ο Τσιμπούρης μπήκε από τη second unit και με σκοπό να κρατήσει το ρυθμό σε υψηλό επίπεδο, τα κατάφερε και είδε τον Τσάφο από τους Fast Break να μπαίνει και να ανακατεύει την τράπουλα, να προσπαθεί να ισορροπήσει την κατάσταση, με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-34 και τον Αυλωνίτη να δίνει δείγματα της ποιότητάς του.

Η ένταση ανέβηκε, με τους φιλοξενούμενους να θέλουν να περάσουν μπροστά, να τα καταφέρνουν και το παιχνίδι να είναι έτοιμο για... έκρηξη! Ο Θάνος ήταν η απάντηση σε όλα, η καλύτερη λύση για ό,τι πρόβλημα αντιμετώπισε η G-Vana η οποία απάντησε άμεσα! Εκεί που οι Αρβανιτέλλης και Ηλιάκης σκόραραν από κοντά, ο Αχτίπης έβαλε 2 τρίποντα σε μικρό χρονικό διάστημα και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 55-46. Το... μαξιλαράκι των 5 πόντων υπήρχε στο πίσω μέρος του μυαλού της G-Vana, αυτό όμως δεν την έκανε να παίξει συντηρητικά αλλά για τη νίκη, τα κατάφερε και παίζοντας με το πόδι πατημένο μέχρι το τέλος επικράτησε με τελικό σκορ 67-60 και πλέον για τη φάση των 8 θα αντιμετωπίσει τους Valhalla Phantoms!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Θάνος με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, ένα κλεψίμο. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Στράτος ο Αρβανιτέλλης με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο.

G-Vana (Νικήτας): Νικήτας 4, Τσατσαλής, Κριθαρούλας, Τσιμπούρης 4, Θάνος 22, Μοσχόπουλος 7, Αχτίπης 11, Μαντζιώρης 8, Ζιάκανος 5, Κώτσιας 4, Λιάνας 2.

Fast Break (Μπουλαξής): Δεσποτάκης 8, Μπουλαξής 5,Κοσσένας 6, Ηλιάδης 2, Τζιτζικαλάκης 6, Αυλωνίτης 5, Αρβανιτέλλης 19, Τσάφος 6, Ωραιόπουλος 3.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!