22/12/2019
Transporters 20 22 23 20 - 85 -
Γκόλντεν Στέιτ Μουργόριορς 12 9 12 19 - 52 -

Προπόνηση” πριν το ντέρμπι οι Transporters!

Παιχνίδι για τον όγδοο όμιλο της Development 2 στο βοηθητικό 6 του ΣΕΦ, Transporters και Γκόλντεν Στέιτ Μουργόριορς τέθηκαν αντιμέτωποι με τους πρώτους να παίρνουν μια εύκολη νίκη με 85-52. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν μόλις πέντε και παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Στην αρχή του ματς και οι δυο ομάδες είχαν επαφή με το καλάθι μέχρι να έρθει ένα σερί 14-4 από τους Transporters, για να ξεφύγουν με οχτώ πόντους. Για τους γηπεδούχους Σιώτας (8) Πιπέρος (5) και Γκέος (4) έκαναν δουλειά” σε άμυνα και επίθεση, για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λίγγρης με τέσσερις πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο πάτησαν το γκάζι οι Transporters και δεν κοίταξαν πίσω ξανά. Η ομάδα του Βρύση έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο, έκλεψε πολλές μπάλες και έτρεχε σε αιφνιδιασμούς. Ο Πιπέρος διέλυσε τους αντιπάλους του, σκόραρε, πάσαρε, έκλεβε! Τα έκανε όλα για τους Transporters. Τελείωσε την περίοδο με 11 πόντους και μαζί με τον Σιώτα ξεχώρισαν. Ο Μπούρας για τους Μουργόριορς σκόραρε τέσσερις πόντους. Σκορ ημιχρόνου 42-21.

Ανάλογη η συνεχεία και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Βρύση δεν έδειξε διάθεση να ρίξει τον ρυθμό της και συνέχιζε να σκοράρει. Χαρακτηριστικό ότι στα μέσα περίπου της περιόδου η διάφορα ξεπέρασε τους 30 πόντους, για να λήξει η το δεκάλεπτο 65-33. Κορώσης (9) και Γκέος (5) οι καλύτεροι των γηπεδούχων, Λίγγρης (4) για τους Μουργόριορς.

Στην τέταρτη περίοδο οι Transporters δεν έριξαν ρυθμό στην επίθεση, το έκαναν όμως στην άμυνα. Και οι δύο ομάδες σκόραραν με άνεση κάτω από το καλάθι δείχνοντας διάθεση να παίξουν ελεύθερο μπάσκετ. Επιμέρους σκορ τέταρτης περιόδου 20-19, για το τελικό 85-52. Βρύσης, Θεοδωρόπουλος και Γκέος σκόραραν αμφότεροι από τέσσερις πόντους για τους Transporters ενώ οι Παναγιώτου (8) και Λιγγρής (4) καλύτεροι των ”Μπλε”.

Mvp των Transporters ο Αντώνης Πιπέρος με 19 πόντους, έχοντας 1/2 βολές,6/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λάθος. Πολυτιμότερος των Μουργόριορς ο Λίγγρης με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 6/14 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 4 λάθη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/11 βολές, 31/49 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 29 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 κόψιμο. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/4 βολές, 17/41 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Transporters (Κοκόσης): Θεοδωρόπουλος 7 (1), Σιώτας 13 , Κορώσης 12 (2 τρ. 12 ριμπ.), Πιπέρος 19 (2 τρ. 9 ασ.), Χούλης 2, Κοψαύτης 5 (1), Γκέος Θ. 15 (1), Βρύσης 12.

Γκόλντεν Στέιτ Μουργόριορς (Μπεκιάρης): Άγγελος 12 (4), Μπούρας 12 (1), Παναγιώτου 10 (11 ριμπ.), Μπεκιάρης 4, Λίγγκρης 14 (8 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Tο γεγονός πως παρά την ευκολία του ματς, οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε όλη την διάρκεια συγκεντρωμένοι και το πολύ καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.