06/07/2023
Run & Gun B.C 20 12 14 11 - 57 -
N.A. 99ers 9 11 11 14 - 45 -

Προς ολοταχώς για Final Four οι Run and Gun!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση τους στο φάιναλ-φορ της Summer Development , έκαναν το βραδάκι της Πέμπτης οι Run and Gun, σε ένα παιχνίδι που έκαναν τρομακτικό ξεκίνημα ξεφεύγοντας 15 – 0 και στη συνέχεια με άμυνα ζώνης και διαχείριση της διαφοράς, έφτασαν σχετικά άνετα στον τελικό 57 – 45 απέναντι στους αγνώριστους NA 99ers.

Εκκωφαντικό, μαγικό, φαντάστικο ξεκίνημα στο παιχνίδι έκαναν οι Run and Gun και ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι, ξέφυγαν με 15 – 0!!!Δημητρόπουλος(4), Στέφος(4) και Νούκε οι πρωταγωνιστές των γηπεδούχων.Μετά από πέντε άγονα αγωνιστικά λεπτά, οι 99ers έβγαλαν αντίδραση με μπροστάρη τον Δημάδη με 5 πόντους, όμως ο Δημητρόπουλος ήταν ανίκητος μέσα στο ζωγραφιστό και με 4 ακόμα πόντους, διαμόρφωσε το 20 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν με Δημάδη(6) και Κοκκίνη(5)αποκλειστικά να δίνουν βοήθειες στο σκοράρισμα, όμως οι γηπεδούχοι με τον Τρίμμη σε μεγάλη βραδιά με 8 πόντους και τον Γεώργα να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 32 – 20.

Ίδια εικόνα είχαμε και στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να είναι ξανά ελαφρώς καλύτεροι, να κερδίζουν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Γεώργα με 5 , Δημητρόπουλο με 4 και Τρίμμη με 3 πόντους αντίστοιχα, να κρατούν μαξιλαράκι ασφαλείας(46-31). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Καζάκου έβρισκε λύσεις στην επίθεση κυρίως με Λουκαΐδη και Καθάριο που πέτυχαν από 4 πόντους, δεν έδειχνε όμως αποφασιστικότητα και νεύρο , μένοντας μοιραία πίσω με διψήφια διαφορά.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έριξαν την τελευταία τους ζαριά για να πλησιάσουν το σκορ με 5 πόντους του Μελέτη, 4 του Κοκκίνη και τρίποντο του Δημάδη μειώνοντας σε 52 – 45, Με τους γηπεδούχους όμως να μην αφήνουν την ευκαιρία χαμένη και με τον Ντούφα με 4 συνεχόμενους πόντους να βάζει και πάλι τα πράγματα στη θέση τους, διαμόρφωσαν σχετικά άνετα το τελικό 57 – 45

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Δημητρόπουλος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Δημάδης με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Run and Gun είχαν 18 / 40 δίποντα , 4 / 29 τρίποντα, 9 / 11 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι 99ers είχαν 12 / 34 δίποντα, 5 / 20 τρίποντα, 6 / 14 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Run and Gun(Θεοχαρίδης): Γεωργακίου, Γεώργας 11, Δημητρόπουλος 10(9ρ.), Νούκε 5 , Ντούφας 10, Παντελάκης, Στέφος 6(9ρ.),Τρίμμης 15.

NA 99ers(Καζάκος): Δημάδης 16, Καθάριος 5(10ρ.), Κοκκίνης 9(9ρ.), Λουκαΐδης 4(8ρ.), Μελέτης 7, Μερμίγκης 4(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Η απόλυτη συγκέντρωση με την οποία μπήκαν οι μετέπειτα νικητές στο παιχνίδι.