17/12/2019
Λεγάμενοι BC 15 18 14 19 - 66 -
Γκουρούδες 23 17 17 14 - 71 -

Πρόσεξαν αυτήν την φορά οι Γκουρούδες!

Με το 12ο ροζ φύλλο αγώνα ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο οι Γκουρούδες, καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής επικράτησαν δύσκολα των μαχητικότατων Λεγάμενων με 66-71 στο κλειστό του Κολωνού, γλιτώνοντας την αυτοκτονία όπως στο παιχνίδι του κυπέλλου!

Με τις επιθέσεις των δύο ομάδων να έχουν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα της συνάντησης, οι Γκουρούδες προηγήθηκαν με 15-23, χάρη σε 8 πόντους του Παύλου Αχή, 7 του Καλφόπουλου, 5 του Οικονόμου και τριποντάκι του Ντίνου Αχή. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους στα πρώτα λεπτά οι Γκανιάτσας και Θρουβάλας με 5 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε στην αρχή του ματς ο Βρεττάκος.

Ίδια η εικόνα του παιχνιδιού και στην δεύτερη περίοδο, με την παρέα του Μελάγιες να διατηρεί το τιμόνι στα χέρια της και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 33-40, καθώς ο Καλφόπουλος έδειχνε ασταμάτητος με ακόμη 7 πόντους, 5 πρόσθεσε ο Ντίνος Αχής και ένα τρίποντο ο Σουρλάγκας. Ο Βρεττάκος με 8 πόντους και ο Θρουβάλας με 6 ήταν αυτοί που τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των Λεγάμενων στην δεύτερη περίοδο, μην αφήνοντας έτσι τον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Γκουρού δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 33-48, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 47-57, μετά από 9 ακόμη πόντους του Παύλου Αχή, 5 του Καλφόπουλου και έμμεσο τρίποντο του Λημνιάτη. Πάλευαν και σε εκείνο το διάστημα οι Πειραιώτες να παραμείνουν ζωντανοί για την διεκδίκηση της νίκης, με τους Σιγάλα (5π), Θρουβάλα (4π) και Βρεττάκο (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 47-57!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το συγκρότημα του Χαϊκάλη κατάφερε να βάλει φωτιά στο ματς, καθώς με 7 πόντους Γκανιάτσα, δύο τρίποντα του Σιγάλα, ένα του Βρεττάκου και 3 πόντους του Θρουβάλα, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 66-66, 2:00 για το φινάλε. Στο τελευταίο, όμως, δίλεπτο οι Γκουρούδες φάνηκαν ψύχραιμοι και με τους Παύλο Αχή (5π), Ντίνο Αχή (4π) και Λημνιάτη (3π) να φωνάζουν “παρών”, έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα με 66-71!

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 3/6 βολές, 15/33 δίποντα και 11/33 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκαναν μόλις 5 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/15 βολές, 21/43 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν μόλις 3 λάθη και είχαν 1 μπλοκ με την σειρά τους.

Πολυτιμότερος των Λεγάμενων με 13 πόντους ο Σιγάλας, έχοντας 2/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, είχε 1 κόψιμο και ήταν αλάνθαστος. Mvp των Γκουρούδων ο Λημνιάτης με 6 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 2/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, σέρβιρε 10 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Σιγάλας 13 (3), Βρεττάκος 17 (5), Θρουβάλας 18 (1), Κοτσαμπάς, Στάντζος 2, Γκανιάτσας 12 (2), Δασκαλόπουλος 4

Γκουρούδες (Λημνιάτης): Οικονόμου 10 (2), Μελάγιες 2, Αχής Ν. 14 (2), Λημνιάτης 6, Σουρλάγκας 3 (1), Αχής Π. 20, Καλφόπουλος 16 (1)

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Λεγάμενων από το -15, όπως επίσης και το πολύ ωραίο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!