04/11/2021
Lyonmen 19 18 8 7 - 52 -
Golden Steak Warriors 17 12 13 17 - 59 -

Προσήλωση στην άμυνα και στην κορυφή οι Μπριζόλες!

Στην κορυφή του τρίτου ομίλου της Master League συνεχίζουν να βρίσκονται οι Golden Steak Warriors και μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής, καθώς μετά από ένα πολύ δυνατό και μπασκετικό παιχνίδι, κέρδισαν τους Lyonmen με 52-59 στο κλειστό του Κολωνού!

Υψηλό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 19-17 υπέρ των Lyonmen, χάρη σε 7 πόντους του Θεοδώρου, 4 του Καλαποθαράκου, τρίποντο του Τσιάκα και 3 πόντους του Μακρύγιαννη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Πατρινός και Νίκος Μητρόπουλος με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Χότζας.

Με 5 πόντους του Ντούσια και καλάθι του Νίκου Μητρόπουλου, οι Golden “Steak” Warriors πήραν για δεύτερη φορά προβάδισμα 5 πόντων, 19-24, στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Η συνέχεια, όμως, του πρώτου μέρους ανήκε στα “Λιοντάρια”, αφού με 6 πόντους του Κώτσου, 5 του Θεοδώρου και 3 του Τσιάκα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 37-29!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να διατηρούν  με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 45-42, μετά από τρίποντο του Τσιάκα και δίποντα των Καλαποθαράκου – Χριστοδούλου. Το δίδυμο Νίκου Μητρόπουλου – Πλακογιαννάκη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 45-42!

Με άμυνα για σεμινάριο και δράστες στην επίθεση τους Σαράντη (8π) και Πλακογιαννάκη (5π), οι “Μπριζόλες” έφτασαν δίκαια στη μεγάλη νίκη με 52-59. Δεν μπόρεσαν ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες του Ψυχογιού να βρουν ρυθμό, με τον Θεοδώρου να βάζει ένα τρίποντο και τους Τσιάκα – Χριστοδούλου από δύο πόντους ο καθένας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/7 βολές, 16/45 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/13 βολές, 16/40 δίποντα και 7/33 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Lyonmen ο Τζουβάνας με 1 πόντο, έχοντας 1/2 βολές και 0/3 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Golden “Steak” Warriors ο Νίκος Μητρόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 4/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Lyonmen (Ψυχογιός – Δημητρίου): Τσιάκας 11 (2), Θεοδώρου 15 (3), Κώτσος 6, Δουκέρης 2, Μακρύγιαννης 5, Χριστοδούλου 6, Ηλιόπουλος, Τζουβάνας 1, Καλαποθαράκος 6

Golden “Steak” Warriors (Μπαλατσούρας): Χότζας 3 (1), Μητρόπουλος Ν. 15 (1), Πλακογιαννάκης 15 (2),  Λαμπρόπουλος 2, Σαράντης 8 (2), Πατρινός 7, Ντούσιας 5 (1), Αντωνόπουλος 2, Μητρόπουλος Κ. 2

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της συνάντησης και το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!