28/10/2023
Kill Beer 16 8 10 13 - 47 -
Sepolia Sharks 16 16 13 8 - 53 -

Προσοχή! Δαγκώνει!

Σπουδαία αναμέτρηση το βράδυ του Σαββάτου στο Μαζαράκη ανάμεσα στην Kill Beer και τα Sepolia Sharks, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μεγάλη νίκη με 47-53.

Το ξεκίνημα ήταν καλό και για τις δύο ομάδες, καθώς μπήκαν στο παρκέ να παίξουν ωραίο και γρήγορο μπάσκετ. Απίστευτο πρώτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους έκανε ο Τσελίκης που σκόραρε 14 από τους 16 πόντους της ομάδας του, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ηλιάδης σκόραρε 4 πόντους, με το σκορ στο τέλος πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 16-16.

Στην δεύτερη περίοδο ανέβασαν ρυθμούς οι φιλοξενούμενοι και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, με μπροστάρη τον εκπληκτικό Ηλιάδη που σκόραρε άλλους 6 πόντους. Ο Τσελίκης (4π) για τους γηπεδούχους ήταν μόνος του στο σκοράρισμα. Σκορ ημιχρόνου στο 24-32.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν λίγο μουδιασμένες στο παρκέ. Στο σκοράρισμα υπήρχε ισορροπία, που ωφέλησε κυρίως τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι τελείωσαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 34-45.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Kill Beer έκανε την προσπάθεια της να επιστρέψει ξανά στο παιχνίδι ώστε να διεκδικήσει την νίκη, με τον Μπογέα να κάνει σπουδαία τέταρτη περίοδο σκοράροντας 6 πόντους. Τον τελευταίο λόγο όμως τον είχε ο Μακαρίτης και σκοράροντας 4 κρίσιμους πόντους, έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 47-53.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σελεμενάκης με 5 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τσελίκης με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Kill beer είχαν 6/11 βολες, 16/39 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκανα. 4 κλεψίματα και 10 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/9 βολές, 14/42 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 3 κλεψίματα και 11 λάθη.

Kill beer (Τσελίκης): Θανάσης, Καρέλος, Κοτσομύτης 4, Μπογέας 10 (1), Ναλμπαντούδης 4, Παντελόπουλος 2, Τσελίκης 22 (1), Τσοκαντάς 5 (1).

Sepolia Sharks (Μπαρτσώκας): Ηλιάδης 10 (2), Κορμανός 6 (2), Λέσκος 9, Μακαρίτης 12, Μπαρτσώκας 5 (1), Σελεμενάκης 5 (1), Σόβολος 6.

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που έδειξαν στο τέλος οι φιλοξενούμενοι!