78
86ers 21 24 14 19 - 78 -
Jackals 18 13 12 23 - 66 -

Προσοχή ήρθαν οι 86ers!

Ο αγώνας θα ξεκινήσει και με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από την μια οι 86ers ένα πιο οργανωμένο παιχνίδι και από την άλλη οι Jacklas με ένα πιο γρήγορο και συναρπαστικό παιχνίδι. Οι 86ers όμως θα είναι αυτοί οι οποίοι θα είναι πιο αποτελεσματικοί κάτω από το καλάθι με τον Μουτσέλη και έτσι θα μπορέσουν να πάρουν με μικρή διαφορά 3 πόντων.

Με τον ίδιο ρυθμό οι 86ers θα συνεχίσουν και το δεύτερο δεκάλεπτο βάζοντας αυτή την φορά στο παιχνίδι και αρκετά σουτ τριών πόντων όπου τα περισσότερα ήταν εύστοχα δια χειρός Παπαδόπουλου και έτσι πήραν και την διαφορά την οποία αναζητούσαν. Από την άλλη οι Jackals είχαν αρκετά άστοχα σουτ κυρίως στο πρώτο μισό της περιόδου όμως αυτό σταδιακά άλλαξε και έτσι με τον Κατσουπάκη πρωταγωνιστή έμειναν κοντά στο σκορ.

Από την αρχή του τρίτου δεκαλέπτου προτεραιοτητα και τον δύο ομάδων ήταν πλέον η άμυνα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο ρυθμός και το σκορ του αγώνα να μειωθούν σε μεγάλο βαθμό σε σχέση με τα προηγούμενα δεκάλεπτα. Νικητές όμως από αυτή την μονομαχία θα βγουν οι 86ers οι οποίοι παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι.

Οι Jackals όμως δεν το έβαλαν κάτω και με μια τρομερή εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο με τον Πάκα και τον Αναστασάκη να κουβαλάνε την επίθεση της ομάδας του πλησιάσαν μέχρι και στους 5 πόντους. Οι προσπάθειες όμως αυτές όπως αποδείχθηκε δεν ήταν αρκετές και έτσι οι 86ers κατάφεραν να φύγουν νικητές από το γήπεδο με τελικό σκορ 78-66.

MVP του αγώνα ήταν ο Θανάσης Σπυρόπουλος ο οποίος με την εμφάνιση του οδήγησε την ομάδα του στην νίκη με 36 πόντους και 12 ριμπάουντ σημειώνοντας double double.

Πρωταγωνιστικό ρόλο για την ομάδα των Jackals έπαιξε ο Σωτήρης Πάκας αφού έβαλε 14 πόντους και μοίρασε 5 ασίστς.

86ers: Γερολυμάτος 9 , Σπυρόπουλος 63 (8) , Συμεωνίδης 2 , Μουτσέλης 6 , Φραγγής 11 (2) , Παπαδόπουλος 14 (3)

Jackals: Αναστασάκης 13 (1) , Μπουλγουράνος 5 , Πάκας 14 (1) , Καραμανώλης , Τάσκας 6 , Τζόκας 9 (3) , Λιάτσικος 2 , Καλιάτσος , 15 (3)

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο ομαδικό παιχνίδι των 86ers.