19/12/2021
Cosa Nostra 15 12 25 7 - 59 -
Bulldogs 17 10 14 20 - 61 -

Προσοχή, ΜΗΝ πλησιάζετε! Bulldogs!

Σε ένα παιχνίδι με ανατροπές, ένταση και νεύρα τα Bulldogs κατάφεραν στην τελευταία περίοδο να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να επικρατήσουν της Cosa Nostra με 59-61! Η Cosa Nostra έφτασε να παίζει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τέσσερις παίκτες γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν τα Bulldogs για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του καθώς και δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά ήταν πολύ κοντά στο σκορ, 8-9 (5′). Η Cosa Nostra κατάφερε να προηγηθεί με 12-9 (6′) με τα Bulldogs να τρέχουν 0-8 σερί (12-17, 9′) και το δεκάλεπτο να λήγει 15-17. Ο Χατζησυμεωνίδης είχε έξι πόντους για την Cosa Nostra, ο Βασιλάκος έκανε ότι ήθελε στο παρκέ για τα Bulldogs και πέτυχε και οχτώ πόντους.

Η Cosa Nostra απειλούσε κατά βούληση από την γραμμή του τριπόντου και έτσι πήρε πάλι προβάδισμα με 18-17 (12′). Με νέο 0-6 τα Bulldogs πήραν πάλι κεφάλι (18-23, 15′) για να πετύχει ακόμα δύο τρίποντα η Cosa Nostra για το 24-23 (18′). Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία με το σκορ στο 27-27 και τους Γονιδάκη και Χατζησυμεωνίδη να έχουν από έξι πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Βασιλάκος πρόσθεσε άλλους τέσσερις πόντους.

Πόντο πόντο πήγαιναν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι ομάδες με τα Bulldogs να καταφέρνουν να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα με 37-41 (25′). Από εκείνο το σημείο όμως η Cosa Nostra έτρεξε σερί 15-0 μέχρι την λήξη του δεκαλέπτου, ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκε με 52-41. Κουτσουριδάκης με 11 πόντους και Γονιδάκης με εννέα οι καλύτεροι των Μαφιόζων, ο Ανδρέας Δημητρακόπουλος είχε πέντε για τα Bulldogs.

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου φάνηκε πως η Cosa Nostra είχε τον έλεγχο και κρατούσε την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, 56-46 (33′). Όμως τα Bulldogs με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν με 0-10 σερί να ισοφαρίσουν σε 56-56 (36′) για να γίνει το σκορ 59-56 (37′) υπέρ της Cosa Nostra. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έμειναν με τέσσερις παίκτες λόγω αποβολής του Γονιδάκη (5 φάουλ) και τα Bulldogs κατάφεραν να πετύχουν πέντε πόντους στο τελευταίο λεπτό και να πανηγυρίσουν μια μεγάλη νίκη με 59-61. Ο Χατζησυμεωνίδης είχε τρεις πόντους για τους ηττημένους, ο Μίλτος Δημητρακόπουλος πήρε το όπλο του στην τελευταία περίοδο και πέτυχε 15 πόντους για τους νικητές.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Μίλτος Δημητρακόπουλος με 23 πόντους (3/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5/5 βολές), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Ο Μπάμπης Χατζησυμεωνίδης καλύτερος της Cosa Nostra με 15 πόντους (1/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/4 βολές), 21 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Συνολικά η Cosa Nostra είχε 9/25 δίποντα, 12/49 τρίποντα, 5/11 βολές, 50 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα και 10 λάθη. Τα Bulldogs είχαν 16/44 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 14/20 βολές, 40 ριμπάουντ,12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας (9ρ), Χατζησυμεωνίδης 15 (21ρ 4τρ 5ασ), Γονιδάκης 20 (6ρ 4τρ), Τραγής 7 (1), Κουτσουριδάκης 14 (2), Κάκιος, Μούρτζης 3 (1).

Bulldogs (Απέργης): Λούβαρης 3 (7ρ 5κλ), Απέργης 7, Βασιλάκος 14 (7ρ 6ασ), Δημητρακόπουλος Μ. 23 (6ρ 4τρ), Δημητρακόπουλος Αν. 8 (8ρ1τρ), Γαλάνης 6 (8ρ).

Τι μας άρεσε: Πολύ ωραίο ματς, με ανατροπές, ένταση, πάθος και νεύρα

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Κάκιου, που χρειάστηκε να μεταφερθεί σε νοσοκομείο για τις πρώτες βοήθειες και στέρησε δύο λύσεις από την ομάδα της Cosa Nostra.