24/07/2021
Fat Ballers - - - - - 85 -
Valtons - - - - - 94 -

Πρωταθήτές οι Valtons!

Παρακολουθήσαμε ένα παιχνίδι με πολύ θέαμα στο κλειστό γήπεδο της Δέκα μεταξύ των Fat Ballers και των Valtons. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι στην πρώτη περίοδο και κατάφεραν να δημιουργήσουν μία διαφορά οχτώ πόντων. Ο Πράντζος πέτυχε 15 πόντους και ο Αλεξανδρίδης έξι για τους Valtons. Ο Χατζηβρέττας είχε εφτά πόντους και ο Καλφαλίδης έξι διαμορφώνοντας το 21-29.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες. Για τους Valtons ξεχώρισε ο Μπίλιος με 12 πόντους και  ο Αλεξανδρίδης με εφτά. Οι Fat Ballers προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Καλφαλίδη να έχει οχτώ πόντους και τον Τσιτσινάκη πέντε διαμορφώνοντας το 45-53.

Στη τρίτη περίοδο οι Fat Ballers προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με τον Χατζηβρέττα να είναι ζεστός και να πετυχαίνει 13 πόντους με τέσσερα τρίποντα. Οι Valtons απάντησαν με τους έξι πόντους του Πράντζου και με τα μεγάλα τρίποντα του Μπίλιο και του Καραγιαννίδη κάνοντας το 63-69.

Στη τέταρτη περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι συνέχισαν συνέχισαν την αντεπίθεση τους, μειώνοντας την διαφορά στους τρείς πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα και με ένα μεγάλο τρίποντο του Χατζηβρέττα οδήγησαν το ματς στη παράταση με το σκορ στο 80-80. Ο Χατζηβρέττας είχε 10 πόντους και ο Καλφαλίδης εφτά, ενώ για τους Valtons ο Καλούτσικος είχε έξι πόντους και ο Οικονόμου τρείς.

Στο πεντάλεπτο της παράτασης οι Valtons ήταν πιο συγκεντρωμένοι και με τα τρία τρίποντα του Οικονόμου κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό σκορ να είναι 85-94. Ο Οικονόμου έδειξε κρύο αίμα σημειώνοντας 11 πόντους. Για τους Fat Ballers ο Τσιτσινάκης είχε δύο πόντους και ο Καλφαλίδης δύο.

Fat Ballers: Χατζηβρέττας 35 (7τρ.), Μουστόπουλος 0, Μπίκας 0, Καλφαλίδης 25 (5τρ.), Κοκκαλίδης 0, Εδιρνέλης 0, Καδής 6, Καλονικίδης 10 (1τρ.), Παπαστεφάνου 2

Valtons: Πράτζος 27 (2τρ.), Γκρεκίδης 0, Μάλτος 2, Κοτσάκης 0, Αλεξανδρίδης 15 (1τρ.), Οικονόμου 20 (6τρ.), Μπακατσής 2, Μπίλιος 20 (3τρ.), Καλούτσικος 8, Χασάπης 0

Τι μας άρεσε: Είδαμε μία μεγάλη κοντά στο σκοράρισμα μεταξύ του Χατζηβρέττα που πέτυχε 35 πόντους και του MVP Πράτζου που είχε 27.