17/11/2021
Peteenagers BC - - - - - 56 -
Ice Cream Lovers - - - - - 47 -

Πρώτη νίκη στη D-League για τους Peteenagers

Τουλάχιστον γκρανκιολικό και χιτσκοκικό ήταν το φινάλε στον αγώνα μεταξύ Peteenagers και Ice Cream Lovers. Μπορεί οι πρωταθλητές της σεζόν 18-19 να ήταν μπροστά σε όλο το παιχνίδι, αλλά οι «πετεινοί» του Ασπρούλια δεν πτοήθηκαν, γύρισαν το παιχνίδι τούμπα και εν τέλει πήραν την πολύτιμη 1η τους νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 56-47!

Μια διαφορά 6 πόντων δημιούργησαν οι Ice Cream Lovers στην 1η περίοδο του αγώνα. Πολύ καλά ξεκίνησε ο Νίκος Μιχαλόπουλος με 2 σερί τρίποντα ενώ από 1 είχαν Γιαννακόπουλος (5 πόντοι) και Ντούβας. 6 πόντους πέτυχε ο Κούλουρης που κρατούσε εντός παιχνιδιού τους Peteenagers. 13-19 ήταν το σκορ του 1ου δεκαλέπτου.

Πλήρως ισορροπημένο ήταν το 2ο δεκάλεπτο. Τον χαβά του συνέχισε για τους «παγωτατζήδες» ο Γιαννακόπουλος με 4 καλάθια. Στην αντίπερα όχθη, από 2 καλάθια είχαν οι Λέζος και Ασπρούλιας. 25-32 έγραφε το scoreboard στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Στους ίδιους ρυθμούς κυμάνθηκε και η 3η περίοδος. Το τέμπο του αγώνα ήταν σχετικά αργό και οι 2 ομάδες ήταν σε γενικές γραμμές άστοχες. Αυτό το μαρτυράει και το «φτωχό» 10-9 αυτών των 10 λεπτών. 4 πόντους στο ζωγραφιστό πέτυχε ο Παναγιώτης Βασιλείου για τους Lovers, ενώ 2 καλάθια έβαλε ο Παπαγιάννης για τα «πτηνά».

Με την διαφορά στους 6 πόντους, οι Ice Cream Lovers είχαν τον 1ο λόγο για την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. Αυτό δεν πτόησε τους Peteenagers που στα τελευταία 5 λεπτά του ματς, μεταμορφώθηκαν σε άλλη ομάδα. Με οργανωμένο μπάσκετ, ελεύθερα σουτ και ορθή μεταφορά της μπάλας, η αρμάδα του Ασπρούλια κατάφερε να γυρίσει τούμπα την αναμέτρηση και τελικά να κερδίσει με το εμφατικό 56-47 τους σαστισμένους Lovers. 10 πόντους, όλους με σουτ μέσης απόστασης πέτυχε ο Ασπρούλίας ενώ στους 20 συνολικά πόντους για το ματς έφτασε ο Κουλούρης. 2 καλάθια είχε για τους φιλοξενούμενους ο Γιαννακόπουλος.

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Κουλούρης με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ (0-5), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 28:19 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Γιαννακόπουλος με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ (1-9), 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 25:04 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Peteenagers είχαν 21/64 δίποντα (32,8%), 1/9 τρίποντα (11,1%), 9/14 βολές (64,3%), 52 ριμπάουντ (11-41), 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 12 λάθη. Οι Ice Cream Lovers είχαν 14/43 δίποντα (22,22%), 4/27 τρίποντα (14,8%), 7/15 βολές (46,7%), 46 ριμπάουντ (7-39), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη.

Peteenagers(Ασπρούλιας): Χατζαντώνης 2, Δημητριάδης, Λέζος 6 (9 ριμπ), Διαμαντόπουλος 2, Αλεξόπουλος 4 (17 ριμπ), Παπαγιάννης 4, Κουλούρης 20, Ασπρούλιας 18.

Ice Cream Lovers(Ντούβας): Κόρδας 2, Ντούβας 8 (15 ριμπ), Αγγελής, Μιχαλόπουλος Ν. 6 (7 ριμπ), Καρκούλιας 2, Στεφανάτος 1, Βασιλείου Π. 9, Μιχαλόπουλος Χ., Βασιλείου Δ. 2, Γιαννακόπουλος 17 (10 ριμπ).

Key Player: Ο Θοδωρής Ασπρούλιας ήταν ο παίχτης-κλειδί για τους «πετεινούς» καθώς πέτυχε 18 πόντους με 60% ποσοστό ευστοχίας στα σουτ εντός παιδιάς (9/15).

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η ευστοχία των γηπεδούχων στο crunch time!