24/11/2021
Τα Βουνά - - - - - 54 -
Patras LakiStars - - - - - 49 -

Πρώτη νίκη για τους Ι5!

Με έναν Διονύση Λιόλιο πολυεργαλείο, οι Ι5 κατάφεραν το βράδυ της Τετάρτης να ρίξουν στο καναβάτσο τους Patras Laki Stars, νικώντας τους με σκορ 54-49. Με τον τρόπο αυτό οι Ι5 πέτυχαν την 1η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Master League!

13-16 ήταν το επιμέρους σκορ του 1ου δεκαλέπτου. Πολύ σκληρό μπάσκετ και πολλά τρεξίματα ήταν τα χαρακτηριστικά αυτής της περιόδου. Μια διαφορά λόγω της καλής άμυνας που έπαιξαν, δημιούργησαν οι PLS. 5 πόντους είχε ο bomber (γελάμε) Διονύσης Λιόλιος και 2 καλάθια ο Λευθεριώτης. Για τους Stars 4 καλάθια πέτυχε ο Μαρκόπουλος ενώ στα 3 έμεινε ο Καμπάσης.

Στο +8 έφτασε η ομάδα του coach A. στην 2η περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι ακολούθησαν πιστά το πλάνο του προπονητή τους και «έσπασαν» το παιχνίδι των Ι5. 5 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο Σαββόπουλος και 2 καλάθια πέτυχε ο Μάργελος. Σε 2 τρίποντα ευστόχησε ο Παπανικολάου που τραυματίστηκε στα μισά του δεκαλέπτου και δημιούργησε έναν ακόμη πονοκέφαλο στον coach L. 11-16 ήταν το σκορ του 2ου μισού του α’ ημιχρόνου!

Ισορροπημένο ήταν το 3ο δεκάλεπτο του αγώνα. Το μόνο που κατάφεραν οι Ι5 ήταν να μειώσουν κατά 1 πόντο (7 πόντοι διαφοράς).Υπό την απουσία του Παπανικολάου το επιθετικό βάρος της ομάδας έπεσε στον Λιόλιο. Ο Διονύσης πέτυχε 3 σερί καλάθια, έκλεψε πολλές φορές την μπάλα και μάζεψε και πολλά ριμπάουντ. Στην αντίπερα όχθη, 2 καλάθια είχε ο Μάργελος και 3 πόντους πέτυχε ο Τζελέπης. 10-9 ήταν το «φτωχό» σκορ της περιόδου.

Μπορεί οι Stars να είχαν 1 μαξιλαράκι ασφαλείας στην 4η περίοδο (+7), αλλά οι Ι5 δεν τα παράτησαν. Από «γιωτάδες» μετατράπηκαν σε «λοκατζίδες» και διέλυσαν την άμυνα και την επίθεση των αντιπάλων τους. 20-6 ήταν το σκορ του δεκαλέπτου, με τους Ι5 να σημειώνουν την ύψιστη ανατροπή που τους χάρισε το 1ο τους ροζ στην Master League. Το ματς έληξε 54-49.Για τους Stars και τους 6 πόντους τους είχε ο Καμπάσης. 8 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε ο Αγγιούς για τους νικητές.

Mvp του αγώνα ήταν ο Διονύσης Λιόλιος με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ (3-7), 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 5 λάθη σε 30:38 λεπτά αγώνα. Για τους PLS ξεχώρισε ο Δημήτρης Καμπάσης με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ (2-5), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 18/44 δίποντα (40,9%), 3/23 τρίποντα (13%), 9/18 βολές (50%), 40 ριμπάουντ (14-26), 13 ασίστ, 14 κλεψίματα, 5 τάπες και 20 λάθη. Οι Patras Laki Stars είχαν 21/48 δίποντα (43,75%), 1/15 τρίποντα (6,7%), 4/7 βολές (57,1%), 44 ριμπάουντ (11-33), 11 ασίστ, 12 κλεψίματα και 20 λάθη.

Ι5(Λίολιος Π.): Τσιρώνης 4, Σιτήστας 4, Μαραθιάς 3, Δόγκαλης 1, Προκοπίου, Αναστασόπουλος 2, Παπανικολάου 8, Λευθεριώτης 7 (7 ριμπ), Αγγιούς 8, Λιόλιος 17 (10 ριμπ,7 κλεψίματα).

Patras Laki Stars(Αγγελόπουλος): Σκίτσας, Κόκκινος 2, Μαρκόπουλος 10, Μάργελος 10 (11 ριμπ), Σαββόπουλος 5, Καμπάσης 16 (7 ριμπ), Κριτζιώτης, Μητρόπουλος 2, Τζελέπης 4.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Σπύρος Αγγιούς που πέτυχε σημαντικά καλάθια στο τέλος του αγώνα!

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που ο coach L. χειρίστηκε τις καταστάσεις του παιχνιδιού!