20/05/2022
Peteenagers BC - - - - - 66 -
Patras Orlando Tragic - - - - - 64 -

Πρωταθλητές οι Peteenagers

Στο πλαίσιο του μεγάλου τελικού της D. League, οι Peteenagers αναμετρήθηκαν με τους Patras Orlando Tragic. Το παιχνίδι αυτό είχε τα πάντα από πάθος, τρεξίματα, σκληρά φάουλ έως και παράταση (το ατού του Orlando). 66-64 ήταν το τελικό σκορ με το οποίο η ομάδα του Λέζου και του Ασπρούλια κατέκτησε το 1ο τρόπαιο της ιστορίας της!

Μια διαφορά 6 πόντων δημιούργησε το Orlando στο 1ο δεκάλεπτο. 2 καλάθια είχε ο Γοργίας, ενώ από 3 πόντους είχαν Πετρόπουλος, Παπαγεωργόπουλος και Λάζαρης. 8 πόντους για τους γηπεδούχους είχε ο Χατζαντώνης. 11-17 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι «πετεινοί» στην 2η περίοδο του αγώνα, καθώς μετέτρεψαν το -6 σε +2! Ακόμα 5 πόντους πέτυχε ο Χαντζαντώνης που έφτασε τους 13 στο ημίχρονο, ενώ 5 είχε και ο Ασπρούλιας. 3 βολές έβαλε ο Πετρόπουλος και 5 πόντους ο εύστοχος σε γενικές γραμμές Γοργίας για το Orlando. 19-11 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο +8 έφτασαν οι γηπεδούχοι στο 3ο δεκάλεπτο. Με ολοκληρωτικό μπάσκετ και ωραίες άμυνες οι «πετεινοί» επέβαλλαν τον ρυθμό τους. 7 πόντους είχε ο bomber Κουλούρης και 5 ο Δημητριάδης. Στο παιχνίδι το Orlando το κράτησε ο Γοργίας με τον Ευσταθόπουλο που είχαν από 3 πόντους. 15-9 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στην 4η περίοδο μίλησε ο Μπολάνο. Ο έμπειρος και δυνατός guard των Tragic πάτησε το πόδι στο γκάζι, έβαλε 9 πόντους και οδήγησε την ομάδα του στο να επιστρέψει στην διεκδίκηση του αγώνα. 4 πόντους για τους γηπεδούχους είχε ο Λέζος. Με το τελικό σκορ να είναι 52-52 το ματς οδηγήθηκε σε παράταση.

Στο εξτρά 5λεπτο το ματς εξακολούθησε να είναι ντέρμπι. Οι 2 ομάδες ήταν neck to neck καθ΄ όλη την διάρκεια της παράτασης. Με λίγα δευτερόλεπτα να μένουν και εκεί που όλοι θεωρούσαν ότι θα έχουμε 2η παράταση, ο Αλεξόπουλος με 1 τρελό spin move έβαλε το buzzer beater και χάρισε το πρωτάθλημα στην ομάδα του. 7 πόντους για τους δευτεραθλητές είχε ο Παπαγεωργόπουλος. 66-64 ήταν το τελικό σκορ του τελικού!

Mvp του τελικού ήταν ο Στέργιος Χαντζαντώνης με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ (0-3), 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 33 λεπτά συμμετοχής. Ο Χριστόφορος Πετρόπουλος ξεχώρισε για τους ηττημένους με 12 πόντους, 15 ριμπάουντ (3-12), 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 37 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι «πετεινοί» είχαν 24/81 σουτ (29,6%), 4/17 τρίποντα (23,5%), 14/23 βολές (60,9%), 37 ριμπάουντ (12-25), 5 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 8 λάθη. Το Orlando είχε 16/26 σουτ (38,9%), 6/17 τρίποντα (35,3%), 16/26 βολές (61,5%), 46 ριμπάουντ (6-40), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 18 λάθη.

Peteenagers(Λέζος): Δημητριάδης 7, Ασπρούλιας 9, Διαμαντόπουλος 2, Λέζος 10, Αλεξόπουλος 8 (12 ριμπ), Παπαγιάννης, Δημητρόπουλος (7 ριμπ), Χαντζαντώνης 16, Κουλούρης 14.

Patras Orlando Tragic(Καπώνης): Καπώνης 7, Ευσταθόπουλος 5, Πετρόπουλος 12 (15 ριμπ), Γοργίας 11 (9 ριμπ), Κακαβάς, Μπολάνο 11, Ράπτης, Λάζαρης 6, Παπαγεωργόπουλος 12, Παπαγεωργίου, Πατρινός.

Τι μας άρεσε: Γενικότερα το τρομερό γεμάτο ωραίες φάσεις και στιγμές παιχνίδι!