15/06/2022
Lasson BC 11 17 21 13 - 62 -
ESDDA Graduates 20 9 10 12 - 51 -

Πρώτη και καλύτερη η Αρκούδα!

Για τον όγδοο όμιλο της Summer Development II League η αήττητη Lasson (3-0) υποδέχθηκε το απόγευμα της Τρίτης στο κλειστό των Άνω Λιοσίων τους ανευ νίκης ESDDA Graduates (0-2) και πιέζοντας στην άμυνα αλλά και πατώντας το γκάζι στο δεύτερο μέρος εξασφάλισε ένα ακόμα ροζ φύλλο και μαζί την κορυφή του ομίλου !

Οι ομάδες συμβάδιζαν στα πρώτα λεπτά. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά οι φιλοξενούμενοι ήταν άκρως αποτελεσματικοί σε άμυνα κι επίθεση , με τους Ναρλή (7) & Γκάμαρη (4) σε πρώτο ρόλο και τρέχοντας ένα 0-13 πήγαν σε διψήφια διαφορά. Οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν  μειώνοντας με τους Κοντονάτσιο (5), Καραμπά και Σύλλα (από 3) για το 11-20 στο πέρας της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους και με τους Νικηταίδη (6π) και Κοντονάτσιο (5) πρωταγωνιστές έφτασαν τους αντιπάλους τους, που με τον Σαπουτζή (5) κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά  με την ελάχιστη δυνατή απόσταση (28-29)στου δρόμου τα μισά.

Η Αρκούδα έδειξε τα δόντια της μετά την ανάπαυλα. Με σερί 9-0 προσπέρασαν με τους Καραμπά (7), Κοντονάτσιο (4) & Κρητικό (3) και παρά την προσπάθεια του Λεμοντζόγλου πήγαν στο +10(49-39) στο τριαντάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η παρέα του Καραμπά συνέχισε να πιέζει και με το δίδυμο Νικηταίδη (5) & Κοντονάτσιου συντήρησε χωρίς δυσκολία τη διαφορά. Σαπουτζής και Λεμοντζόγλου (από 4π) ήταν οι δραστήριοι για τους Απόφοιτους, με το τελικό 62-51 να είναι απόλυτα δίκαιο !

Τα ομαδικά στατιστικά αποτυπώνουν τα τεκταινόμενα του παιχνιδιού. Οι νικητές δεν ήταν πιο εύστοχοι (33-36% εντός πεδιάς, 38-40% βολές), αλλά τα πήγαν καλύτερα από τα 6.75 (21-8%). Πήραν τα ριμπάουντ (52-47), είχαν διπλάσιες ασιστ (14-7), ένα παραπάνω κλέψιμο (11-10), κι ένα περισσότερο λάθος (14-13).

Βetsson Mvp του αγώνα με double double ο αλάνθαστος Γιώργος Νικηταϊδης (15π,12ρ,4ασ,). Για τους αντιπάλους του πολυτιμότερος ήταν ο Γιάννης Σαπουτζής (12π,7ρ,3ασ,2κλ & 3 λάθη).

Lasson (Καραμπάς): Αθανάσουλας 3(1κοψ), Τσουπαρόπουλος 6, Κρητικός 3(1), Καραμπάς 12(10ρ,4ασ,3κλ,1κοψ), Νικιταϊδης 15(1),Σύλλας 7(1), Kοντονάτσιος 19(2), Κολλάρος 4.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας) : Λεμοντζόγλου 10, Πατουλιάς 1 (3κλ), Ναρλής 11(1τρ,16ρ), Σαπουτζής 12, Τσακίρης 4, Ζαχαριάδης 7(11ρ)), Γκάμαρης 6(1κοψ).

Τι μας άρεσε : Ανταγωνιστική αναμέτρηση κατά το ήμισυ που κρίθηκε στην ένταση και την άμυνα των νικητών στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα μέσα σε εξαιρετικό κλίμα !

Τι δεν άρεσε : Οι συνολικά 9/23 βολές εκατέρωθεν αλλά και το 1/12 τρίποντα των ηττημένων.